moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową

Wojsko szykuje się do rozpoczęcia operacji „Bezpieczne Podlasie”, a resort obrony do zmian w prawie, tak by żołnierze mieli pewność, w jakich sytuacjach mogą użyć broni. – To największa walka, jaką toczy państwo polskie od zakończenia II wojny – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony, podczas konferencji prasowej na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz przedstawił dziś działania, jakie resort obrony podjął od początku roku w celu wzmocnienia wschodniej granicy. Są to, jak wymienił, prace logistyczne, szkoleniowe i dotyczące indywidualnego wyposażenia żołnierzy (operacja Szpej). Szef MON-u zapewnił, że kupowane w ostatnim czasie nowoczesne wyposażenie w pierwszej kolejności trafia do jednostek, które wysyłają żołnierzy na granicę. – W rejonie przygranicznym obecny jest też ciężki sprzęt, w tym Rosomaki i transportery opancerzone – wymieniał minister.

Wicepremier dodał, że o 40 proc. zwiększono liczbę szkoleń w armii. Każdego dnia 60 tys. żołnierzy ćwiczy na poligonach, m.in. przygotowując się do nowych zadań na granicy. – Żołnierzom potrzebne jest przygotowanie do walki z tłumem i do działań o charakterze prewencyjnym. W rejonie przygranicznym potrzebni są wojskowi z doświadczeniem zdobytym na misji, np. w Kosowie – wymieniał Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Minister obrony zapowiedział, że Polska nie spocznie, póki nie zostanie schwytany mężczyzna, który zabił sierż. Mateusza Sitka z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. – W ściganie tego bandyty są zaangażowane wszystkie służby państwa, w tym polskie wojsko, służby specjalne, Straż Graniczna i policja – zaznaczył szef MON-u.

Podczas konferencji minister obrony odniósł się również do zatrzymania w marcu tego roku żołnierzy, którzy podczas służby na granicy użyli broni. Dwóm z nich postawiono zarzut przekroczenia uprawnień. – Wierzę, że ta sprawa zakończy się pozytywnie, ale wątpliwości muszą być wyjaśniane – stwierdził. Poinformował również, że od listopada 2023 roku zostały wszczęte cztery sprawy o bezprawne użycie broni na granicy i tylko jedna, z marca, zakończyła się postawieniem zarzutów przez prokuratora. Kosiniak-Kamysz przyznał, że zastosowanie przez żandarmerię wojskową kajdanek wobec żołnierzy zatrzymanych w marcu było zgodnie z przepisami. Decyzję o ich użyciu – jak mówił – podjęła osoba, która przeprowadzała zatrzymanie. Według informacji resortu obrony w ciągu czterech lat ŻW podczas zatrzymania zastosowała kajdanki 570 razy. – Takie środki przymusu nie powinny być nadużywane. Zdarzały się przypadki, kiedy stosowane były zgodnie z prawem, ale nadgorliwie, dlatego zmieniamy ustawę o ŻW – wyjaśniał minister i zapowiedział, że w nowych przepisach użycie kajdanek wobec żołnierzy będzie środkiem ostatecznym.

Szef MON-u nawiązał też do planów nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. – Zmiany prawa są konieczne, aby było ono dostosowane do wojny hybrydowej stosowanej wobec państwa polskiego. Nowe przepisy przygotowujemy w porozumieniu z MSWiA – przypomniał Kosiniak-Kamysz. Dotyczą one m.in. wprowadzenia możliwości udziału sił zbrojnych w operacjach wojskowych prowadzonych na terenie Rzeczypospolitej w czasie pokoju oraz określenia zasad użycia broni i uzbrojenia wojskowego. – Trzeba opisać obecny stan między wojną a pokojem – mówił.

Resort obrony chce też zmiany części przepisów, np. w kodeksie karnym, aby żołnierze mieli pewność, że mogą użyć broni wobec tych, którzy zagrażają ich zdrowiu i życiu oraz bezpieczeństwu Polski. Kolejnym krokiem w tym kierunku ma być powołanie biura pomocy prawnej, w którym żołnierze będą mogli korzystać z bezpłatnego wsparcia prawników.


Film: Mateusz Paderewski, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

Z kolei wiceminister Cezary Tomczyk poinformował, że gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. – Chcemy, aby jak najszybciej została uchwalona przez parlament – podkreślił sekretarz stanu. Tomczyk mówił też o przyjętym wczoraj przez rząd „Narodowym Programie Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”, na który państwo polskie przeznaczy minimum 10 mld zł. Wkrótce zostanie powołany w tej sprawie komitet sterujący z przedstawicielami m.in. MON, MSWiA i innych ministerstw. – To projekt militarny wzmocnienia granicy, aby możliwa była lepsza obrona Polski, Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO – tłumaczył Tomczyk.

Generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP, opowiadał o przygotowywanej nowej operacji wojskowej na granicy „Bezpieczne Podlasie”, która rozpocznie się 1 sierpnia. – Nie mamy wątpliwości, że presja migracyjna na nasz kraj zostanie utrzymana, dlatego zakładamy długotrwałe utrzymanie sił zbrojnych na granicy jako wsparcie dla Straży Granicznej – stwierdził gen. Kukuła.

W ramach operacji „Bezpieczne Podlasie” zostaną połączone dwie obecne operacje: Rengaw i Gryf. – Siły nowej operacji organizacyjnie będą przypominać polskie kontyngenty wojskowe za granicą – mówił szef SGWP. Tak jak one, będą poprzedzone szkoleniem (m.in. uwzględniającym działania o charakterze policyjnym) oraz certyfikacją. – Planujemy, że misja potrwa co najmniej trzy lata, w tym czasie zostanie zbudowany komponent obrony pogranicza w wojskach obrony terytorialnej, który od sił operacyjnych przejmie zadania wspierania Straży Granicznej – wyjaśniał gen. Kukuła.

W tym roku żołnierze i funkcjonariusze 1300 razy użyli broni na granicy. Dla porównania, w 2023 broni użyto 320 razy. – Wierzę, że żołnierze robią wszystko jak najstaranniej. Pamiętajmy też, że działają w ogromnym stresie, pod ogromną presją, dlatego będziemy ich wspierać w każdej sytuacji – zapewniał szef MON-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Operacja borelioza”
Z parlamentu do wojska
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Oczy na Kijów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Operacja „Wschodnia zorza”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Most III, czyli lot z V2
Jaki będzie czołg przyszłości?
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Roczny dyżur spadochroniarzy
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Nie wierzę panu, mister Karski!
Formoza. Za kulisami
Feniks – następca Mangusty?
Prezydent Zełenski w Warszawie
Hala do budowy Mieczników na finiszu
International Test
The Suwałki Gap in the Game
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Za zdrowie utracone na służbie
Polsko-litewskie konsultacje
RBN przed szczytem NATO
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Olimp gotowy na igrzyska!
„Armia mistrzów” – sporty walki
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Na ratunek… komandos
„Armia mistrzów” – sporty wodne
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szpital u „Troski”
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Posłowie o efektach szczytu NATO
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Włoski Centauro na paryskim salonie
Spadochroniarze na warcie w UE
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Londyn o „Tarczy Wschód”
Sejm podziękował za służbę na granicy
Partyzanci z republiki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO