W tych zawodach nie chodzi wyłącznie o medale, ale o pokazanie poziomu wyszkolenia i zaangażowania przy wykonywaniu zadań. I tak właśnie było podczas 13. edycji zawodów wojskowych straży pożarnych. Zwycięzcami byli wszyscy uczestnicy rywalizacji, choć tytuły najlepszych zdobyli bsmt Kamil Kępka z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego i zastęp z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.
W Wojsku Polskim funkcjonuje 91 jednostek wojskowych straży pożarnych, które podlegają 10 delegaturom na terenie kraju. Pełni w nich służbę 2575 strażaków, przy czym 1512 z nich to żołnierze, a 1038 to pracownicy cywilni resortu obrony narodowej. 25 osób jest delegowanych z Państwowej Straży Pożarnej.
Od 14 lat wojskowi pożarnicy biorą udział w corocznych zawodach, podczas których wyłaniane są: w kategorii drużynowej – najlepiej wyszkolony w swojej specjalizacji zastęp, a w indywidualnej – najlepszy strażak. Zmagania mają charakter etapowy. Najlepsi wybrani w rywalizacji na szczeblu jednostki pożarniczej walczą o miano najlepszych na szczeblu delegatur. Zwieńczeniem zmagań są zawody centralne, w których bierze udział 10 zastępów (po jednym z każdej delegatury) i 10 najlepszych strażaków w kategorii indywidualnej.
Tegoroczne zawody trwały trzy dni i rozpoczęły się 11 września na terenie Szkoły Specjalistów Pożarnictwa w Centrum Szkolenia Logistyki w miejscowości Grupa koło Grudziądza. Po zaciętych zmaganiach komisja sędziowska pod przewodnictwem bryg. Emila Ćwiklińskiego oceniła, że najlepszą drużyną na szczeblu Sił Zbrojnych RP jest zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny. Indywidualnie natomiast pierwsze miejsce zajął strażak, bsmt Kamil Kępka z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Grupa Lotnicza Darłowo. Czym musieli się wykazać, by zdobyć tytuł najlepszych?
Walka o prestiż
Rywalizacja w zawodach pożarniczych, jak i każdych innych w wojsku, ma na celu sprawdzenie poziomu wyszkolenia w danej specjalności. Ale nie tylko. – Dla naszych strażaków są także dużym bodźcem do indywidualnego dokształcania i ćwiczeń poza udziałem w służbowych zajęciach – mówi bryg. Ćwikliński. Oficer dodał, że sam udział w zawodach jest dla zespołów strażackich oraz indywidualnych pożarników dużą nobilitacją. – Wygranie rywalizacji lub zajęcie czołowych miejsc, to nie tylko puchary i medale, ale także uzyskanie wielkiego prestiżu w swoim środowisku – zaznacza brygadier.
Zawody są podzielone na dwa etapy. Pierwszym są testy, czyli teoretyczny sprawdzian wiedzy specjalistycznej z zakresu pożarnictwa. Drugi etap to zmagania praktyczne, gdzie liczy się nie tylko czas (często co do sekundy) lecz również doświadczenie i umiejętność fachowego wykonywania poszczególnych czynności. O ile w kategorii indywidualnej strażak podczas rywalizacji może liczyć tylko na siebie, o tyle w zmaganiach zespołowych ważne jest zgranie poszczególnych osób w zastępie. Komisje sędziowskie liczyły nie tylko czas. Oceniały także m.in. poprawność podawanych komend czy prawidłowość i kolejność wykonywanych czynności. O zwycięstwie w zawodach decydują często sekundy i pojedyncze punkty karne.
Sprawdzian praktyczny
Konkurencji praktycznych było kilka. Podczas rywalizacji indywidualnej strażak ustawiał się na linii startu. Na sygnał musiał szybko przebiec 5 m, nałożyć hełm i rękawice. Gdy to zrobił, biegł w kierunku ułożonych węży ssawnych. Chwytał je i na ramionach lub pod pachami musiał przenieść na odległość 40 m kładąc za wyznaczoną linią. W tym momencie wyznaczona osoba podpalała benzynę w wannie. Natomiast zawodnik – po położeniu węży ssawnych – opuszczał przyłbicę hełmu, biegł po gaśnicę i jej zawartością gasił płonącą benzynę. To jednak był dopiero początek. Po wykonaniu pierwszego zadania strażak biegł do rozdzielacza. Ze sprzętu tam ułożonego zbudował linię gaśniczą z dwóch odcinków węża i dopiero wtedy mógł ruszyć w kierunku mety.
Najbardziej widowiskowe podczas zawodów są konkurencje zespołowe. Wzbudzają emocje, bo są działaniami, z jakimi strażacy spotykają się na co dzień podczas gaszenia pożarów. Wymagają one doskonałej współpracy, odwagi oraz doskonałego wyszkolenia technicznego każdego członka zespołu. Jak wyglądało jedno z zadań podczas zawodów? Na komendę członkowie zastępu zakładali środki ochrony indywidualnej, budowali linię ssawną, główną i gaśniczą, uruchamiali motopompę i podawali wodę do linii gaśniczych i gasili jednym prądem piany płonącą benzynę w wannie oraz drugim prądem wody obracając tarczę.
Wygranymi są wszyscy
Po zmaganiach zawsze jest czas na podsumowania i refleksje. Pozytywne jest to, że chociaż najlepsi okazali się pożarnicy z jednostek lotniczych, to w zawodach brały udział zastępy i strażacy ze wszystkich rodzajów wojsk. Z 91 wojskowych straży pożarnych już 43 brały udział w zmaganiach centralnych. Świadczy to o tym, że poziom wyszkolenia w jednostkach pożarniczych ciągle rośnie, a do grona najlepszych dołączają ciągle nowe zastępy. Między innymi dlatego podczas uroczystego zakończenia zmagań puchary, medale i dyplomy otrzymali wszyscy uczestnicy rywalizacji.
Najlepszą drużyną na szczeblu Sił Zbrojnych RP okazał się zastęp Wojskowej Straży Pożarnej z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny. – Moi podwładni pierwszy raz zwyciężyli w zawodach centralnych. Jestem z nich bardzo dumny – zapewnia chor. Paweł Kraszczyński, komendant Wojskowej Straży Pożarnej z 31 Bazy. Podoficer dodał, że to prestiżowe miejsce jest bardzo ważne, bo świadczy, że nad bezpieczeństwem pożarowym bazy czuwają doskonale wyszkoleni strażacy, pełni zaangażowania i zamiłowania do swojej profesji. Zaznaczył, że inni ze 109 pożarników z poznańskiej bazy tylko w nieznacznym stopniu ustępują swoim kolegom, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium.
Natomiast tytuł indywidualny wywalczył bsmt Kamil Kępka z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego Grupa Lotnicza Darłowo. Dla niego był to trzeci występ w tego rodzaju zawodach. Tegoroczna wygrana – jak zapewnia – jest spełnieniem nie tylko jego zawodowych, ale także życiowych marzeń. Przyznaje, że zwycięstwo nie przyszło łatwo. – Gdy startowałem dwa lata temu, mogłem mieć drugie miejsce, ale przez punkty karne spadłem na dziewiątą pozycję – wspomina. Z uśmiechem opowiada o rywalizacji sprzed roku. – Zająłem czwarte miejsce, a do podium zabrakło mi mniej niż jednej sekundy – mówi strażak.
Bosmanmat Kamil Kępka w wojsku pełni służbę od 2017 roku. Staż w pożarnictwie ma dłuższy, bowiem przez kilka lat przed pójściem do armii działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Wiekowice w gminie Darłowo. – Gdy wybierałem swoją drogę życiową, postanowiłem, że albo będę w straży pożarnej albo nigdzie – dodał na zakończenie zwycięzca zawodów.
Statystyki
Pożarnicy z wojskowych straży pożarnych od początku bieżącego roku uczestniczyli w 43 369 akcjach. Brali udział w gaszeniu 876 pożarów (326 z nich było na terenach wojskowych, a 550 poza terenem administrowanym przez MON). Kilkanaście tysięcy razy zabezpieczali miejsca szkoleń i ćwiczeń oraz obszary, w których wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa. Niestety, wojskowi strażacy aż 1047 razy musieli reagować na fałszywe alarmy. Na szczęście podczas tych wszystkich działań żaden strażak nie został ranny.
autor zdjęć: Centrum Szkolenia Logistyki
komentarze