Mimo swojej pozornej prostoty improwizowane urządzenia wybuchowe stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo i wyrafinowaną formę walki asymetrycznej – mówi gen. bryg. Witold Bartoszek, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. Jego żołnierze wzięli udział w intensywnym szkoleniu C-IED, podczas którego musieli stawić czoła realistycznym symulacjom i zdać wymagający egzamin.
Na kilkudniowe szkolenie C-IED (Counter-Improvised Explosive Device) zostali skierowani żołnierze 1 BLog wydzieleni do dyżuru w ramach grup bojowych Unii Europejskiej (GB UE) i przygotowujący się do udziału w kolejnych zmianach Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego (NSE) polskich kontyngentów wojskowych w Libanie, Kosowie i na Łotwie. Kurs zorganizowany w bazie 1 Batalionu Logistycznego w Bydgoszczy pozwolił uczestnikom zdobyć nie tylko teoretyczną, lecz także praktyczną wiedzę o zagrożeniach związanych z minami i improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi (IED).
– C-IED, czyli przeciwdziałanie improwizowanym urządzeniom wybuchowym, to kluczowy element współczesnych operacji wojskowych w środowiskach o wysokim stopniu zagrożenia – mówi gen. bryg. Witold Bartoszek, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej. – Improwizowane urządzenia wybuchowe, mimo swojej pozornej prostoty, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo i wyrafinowaną formę walki asymetrycznej. W przeciwieństwie do zaawansowanych technologicznie systemów bojowych IED są niezwykle trudne do wykrycia i mogą być z łatwością wykorzystywane przez przeciwników do destabilizacji działań – dodaje.
Dla żołnierzy 1 Blog „świadomość tych zagrożeń oraz umiejętność szybkiej i adekwatnej reakcji to absolutna konieczność”. – Szkolenie C-IED nie tylko doskonali ich wiedzę teoretyczną, lecz także przygotowuje do reagowania w sytuacjach ekstremalnych, gdy kluczowe jest zachowanie zimnej krwi i pełna precyzja działania – kwituje gen. bryg. Bartoszek.
Pierwszego dnia szkolenia żołnierze poznawali teorię i terminy związane z C-IED obowiązujące w NATO. Instruktorzy z doświadczeniem zdobywanym na zagranicznych misjach przekazywali wiedzę o różnych rodzajach IED, ich budowie i sposobie działania. Pokazywali filmy i zdjęcia wykonane podczas misji, uświadamiające, że improwizowane urządzenia mogą być ukryte niemal wszędzie. – W trakcie tego rodzaju szkolenia musisz myśleć jak przeciwnik – mówił jeden z instruktorów. – Nieuwaga w konsekwencji może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń, a naszym zadaniem jest rozpoznanie zagrożeń, zanim będzie za późno – zaznaczył.
Po zapoznaniu się z teorią żołnierze 1 BLog przez kilka dni ćwiczyli praktyczne aspekty C-IED. Kursanci uczyli się rozpoznawania ajdików i reagowania na zidentyfikowane zagrożenie. Przyswajali procedury z zakresu działania w sytuacji podejrzenia obecności IED, ochrony siebie i swoich towarzyszy czy ewakuacji z obszaru zagrożonego. Częścią praktycznych zajęć było poruszanie się w konwojach – pieszo i pojazdami. Każdy krok mógł być tym ostatnim, kluczowa była więc szybkość podejmowania decyzji, ale także rozwaga i precyzja działania.
Co ciekawe, kursanci odbywali szkolenie wyposażeni w gumową broń treningową. Był to celowy zabieg instruktorów, którzy chcieli w ten sposób uzmysłowić im, że „nie broń jest kluczem w walce z improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi, lecz odpowiednie procedury, taktyka i technika”. Indywidualna broń strzelecka będzie nieodzownym elementem wyposażenia żołnierzy na zagranicznej misji, ale szkolenie z atrapą ma im pomóc w zapamiętaniu, że skuteczna ochrona przed IED zależy od wiedzy, doświadczenia, umiejętności i pracy zespołowej, a nie siły ognia.
– Każde takie szkolenie to krok w stronę większego bezpieczeństwa na misjach, nie tylko dla naszych żołnierzy, lecz także i dla współpracujących z nimi sojuszników. Wiedza zdobyta tutaj może być decydująca w sytuacjach zagrożenia – podsumowuje kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 BLog.
Po intensywnym szkoleniu kursantów czekał egzamin teoretyczny i praktyczny. Kilkunastu żołnierzy z powodzeniem ukończyło kurs, co oznacza, że są na ostatniej prostej przed wylotem na misje oraz do udziału w dyżurze GB UE.
Do głównych zadań 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego należy utrzymanie sił i środków w gotowości do użycia w ramach Sił Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Żołnierze pomorskiej brygady pełniąc dyżur są w gotowości do użycia wraz z lądowym komponentem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli tzw. szpicy NATO. 1BLog jest również odpowiedzialna za sformowanie, przygotowanie i wydzielenie wojskowych do Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego. Głównym zadaniem komponentu jest zabezpieczenie logistyczne funkcjonowania PKW w Iraku, Libanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz na Łotwie.
autor zdjęć: 1 Pomorska Brygada Logistyczna
komentarze