moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poligonowe BHP przed „Anakondą”

Zranienie odłamkiem, poparzenie czy ukąszenie przez żmiję – m.in. na to narażeni są żołnierze na poligonie. Dlatego żadne ćwiczenia nie mogą się rozpocząć bez instruktażu z zasad bezpieczeństwa. Żołnierze przygotowujący się w Drawsku do „Anakondy-12” przechodzą właśnie tego rodzaju szkolenia.

Na poligon w Drawsku Pomorskim dotarł już sprzęt, a żołnierze zaczynają tzw. szkolenie przygotowawcze. Jednym z jego elementów jest instruktaż z zasad bezpieczeństwa. – Każde ćwiczenia na poligonie rozpoczyna zapoznanie żołnierzy z zasadami, których należy przestrzegać na terenie Centrum – mówi Krzysztof Orłowski, starszy instruktor BHP w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. – Chodzi o przypomnienie żołnierzom zasad, które poznali już przed szkoleniami w jednostkach, oraz o wskazanie specyfiki konkretnego poligonu – dodaje.


Instruktaż prowadzą przedstawiciele komendy poligonu, czyli osoby odpowiedzialne za szkolenie z zasad BHP, przeciwpożarowe, ochrony środowiska, jak też zabezpieczenie medyczne.

Jeśli chodzi o przepisy BHP, żołnierze zapoznawani są na przykład z zasadami poruszania się po poligonie. Dowiadują się, którymi drogami mogą chodzić piesi, a którymi jeżdżą wozy bojowe czy czołgi. Są informowani, gdzie będą się odbywały strzelania lub inne zajęcia taktyczne i że w związku z tym na określonym terenie nie mogą się znajdować osoby nieuprawnione.

Są też określone bardziej szczegółowe zasady, których trzeba przestrzegać w konkretnych obiektach na poligonie, np. na strzelnicy czy w miejscach, gdzie znajduje się sprzęt. Na strzelnicach nie wolno wchodzić na linię ognia bądź też strzelać, jeśli zapali się poszycie lub na przedpolu pojawią się zwierzęta. Ponieważ baki pojazdów wypełnione są paliwem, nie wolno w pobliżu palić papierosów, trzeba uważać, by nie zaprószyć ognia. Oczywiście przy każdym pojeździe muszą znajdować się gaśnice. Instruktorzy przypominają również jak należy się zachować w przypadku znalezienia niewybuchu i niewypału lub gdy wybuchnie pożar. Przede wszystkim należy powiadomić przełożonego, a ten zgłasza to odpowiednim służbom komendy poligonu.

Żołnierze przebywający na poligonie są również narażeni na zagrożenia biologiczne takie, jak ukąszenia przez owady, żmije czy porażenie piorunem. O tym, co wówczas robić, również przypominają instruktorzy BHP i służby medycznej.

Nie zapomniano również o ochronie środowiska. Nie można wycinać drzew ani śmiecić. Odpadki należy wrzucać do odpowiednich pojemników, a surowce wtórne wcześniej odpowiednio segregować. Zabroniona jest wymiana oleju w pojazdach, a same wozy muszą być zabezpieczone przed wyciekiem płynów i olejów.

– To tylko ogólne zasady obowiązujące w naszym centrum szkolenia – mówi mjr Andrzej Wojciechowski, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. – Przed rozpoczęciem każdych zajęć osoby odpowiedzialne za konkretny instruktaż bardzo szczegółowo omawiają określone przepisy podczas zbiórki uczestniczących w szkoleniu żołnierzy.

– Na każdym poligonie obowiązują bardzo podobne zasady dotyczące bezpieczeństwa – podsumowuje Krzysztof Orłowski. – Mimo że żołnierze słyszą je podczas każdego pobytu w ośrodku szkolenia, przypominania nigdy za dużo. Często chodzi przecież o ludzkie zdrowie lub życie.

MP

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Orzeł dla bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO