moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe przedszkola nadal potrzebne

Utrzymanie kilkunastu wojskowych przedszkoli tylko w ubiegłym roku kosztowało MON aż ok. 8,2 mln zł. Resort chętnie zrezygnowałby z ich prowadzenia, ale nie jest to takie proste. Nie można ich zamknąć bez zapewnienia opieki dzieciom, a gminy nie chcą przejąć placówek, bo nie mają pieniędzy na ich utrzymanie.


Jeszcze w 1990 roku były 173 wojskowe przedszkola. Do końca ostatnich wakacji działało 13 placówek. Od września jest ich zaledwie 10. Prowadzą je jednostki wojskowe w tych gminach, które nie mogą zapewnić opieki dzieciom ze środowiska wojskowego. Chociaż wojskowych przedszkoli jest obecnie znacznie mniej niż kiedyś, to koszty ich utrzymania są nadal wysokie. W ubiegłym roku pochłonęły one z budżetu resortu obrony ok. 8,2 mln zł. Wojsko płaci za utrzymanie nieruchomości, wyposażenia oraz za wynagrodzenia personelu.

Ustawa o systemie oświaty zakłada, że edukację przedszkolną mają zapewnić władze samorządowe, dlatego wojsko będzie się starało zlikwidować prowadzone przez siebie placówki. Pod koniec wakacji z listy przedszkoli finansowanych przez MON skreślono trzy, w: Czarnem, Stawach i Żaganiu. Jedno zostało przejęte przez samorząd, a dwa zostały zlikwidowane po tym, jak dla dzieci znaleziono miejsca w pobliskich placówkach. – Ustawa o systemie oświaty zezwala na likwidację przedszkola, ale pod warunkiem zapewnienia dzieciom kontynuowania takiej opieki – wyjaśnia płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON. I dodaje, że minister obrony narodowej wydaje zarządzenie o likwidacji przedszkola dopiero, gdy z takim wnioskiem wystąpi dowódca jednostki wojskowej, przy której funkcjonuje dane przedszkole.

Resort obrony nadal utrzymuje placówki w województwach: lubuskim (Skwierzyna, Wędrzyn), łódzkim (Nowy Glinnik, Leźnica Wielka), mazowieckim (Kazuń Nowy), pomorskim (Siemirowice), warmińsko-mazurskim (Braniewo, Bemowo Piskie) zachodniopomorskim (Złocieniec, Mirosławiec Górny). Wojskowe przedszkola są bowiem potrzebne w małych miejscowościach, szczególnie w tzw. zielonych garnizonach. Jednak i w nich samorząd powinien przejąć przedszkole albo w inny sposób zapewnić opiekę dzieciom. Część z gmin chce przejąć te zadania, ale potrzebuje czasu na przygotowanie się do tego.

Jednak współpraca wojska i samorządu nie zawsze układa się dobrze. – Choć MON gotowy jest przekazać gminom przedszkola nieodpłatnie, to czasem samorządy nie chcą przejąć placówki, bo przecież muszą zapewnić finansowanie jej dalszej działalności – zauważa płk Marek Pacek, główny specjalista w kierownictwie Departamentu. W niektórych przypadkach władze samorządowe stawiają też dodatkowe warunki, np. by wojsko na swój koszt wyremontowało pomieszczenia. Wojsko nie może się również zgodzić, by samorząd przejął placówki bez pracowników, bo prawo wymaga przekazania zakładu pracy razem z jego pracownikami. Nie wolno też oddać nieruchomości, jeśli samorząd zamierza uruchomić w nim przedszkole niepubliczne bądź wykorzystać na prowadzenie innej formy działalności niż przedszkole.

W takich sytuacjach MON planuje stopniowe wygaszanie działalności przedszkoli. Dzieci, które już do nich chodzą, będą mogły dokończyć wychowanie, ale placówka nie będzie już przyjmowała nowych podopiecznych. Proces ten może potrwać nawet 3–4 lata.

gp

autor zdjęć: Fotolia.com

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO