moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana warty u podhalańczyków

Dowodził już polskimi żołnierzami na misji w Czadzie, a później brygadą wsparcia Wielonarodowego Korpusu . Płk Wojciech Kucharski został właśnie dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Pod jego komendą będzie ponad 4 tysiące żołnierzy. A jedno z zadań pułkownika to przygotowanie podhalańczyków do wyjazdu do Afganistanu.


Pułkownik Kucharski od kilku dni dowodzi żołnierzami służącymi w dziesięciu jednostkach: w Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu, Kłodzku i Nisku. Na stanowisku zastąpił gen. bryg. Stanisława Olszańskiego, który został zastępcą dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zadaniem nowego dowódcy jest utrzymanie gotowości bojowej brygady. Będzie też zajmował się planowaniem szkolenia dowódców i sztabowców oraz nadzorowaniem szkoleń wszystkich żołnierzy.

To nie wszystko. Pułkownik jest także odpowiedzialny za przygotowanie podhalańczyków do misji w Afganistanie. W przyszłym roku 300 z nich zasili Polski Kontyngent Wojskowy. Z kolei w 2014 roku 21 BSP będzie główną siłą XVI zmiany kontyngentu. Na razie żołnierze przechodzą trening strzelecki i taktyczny.

– Chciałbym przede wszystkim utrzymać wysoki poziom wyszkolenia jednostek 21 Brygady. To naprawdę świetni żołnierze – mówi płk Kucharski i dodaje: – Zależy mi na tym, by wojskowi nadal doskonale działali w terenie górzystym. To ich mocna strona i chciałbym, aby tak pozostało.

Dowódca nie chce jeszcze mówić o swoich planach związanych z nowym stanowiskiem. – Muszę najpierw brygadę poznać, by wiedzieć na czym się skupić – tłumaczy.

Do podhalańczyków przyszedł ze Stargardu Szczecińskiego, gdzie dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. – Dla każdego dowódcy najciekawszym wyzwaniem jest zawsze dowodzenie dużym związkiem taktycznym. Brygada Wsparcia nauczyła mnie wiele. Spotkałem tam świetnych fachowców i zdobyłem sporą wiedzę techniczną i specjalistyczną – wspomina płk Kucharski.

O przygotowaniu merytorycznym pułkownika mówią też jego dawni współpracownicy. – Jego wiedza może imponować. Zna też biegle dwa języki: francuski i angielski – opowiada płk Marian Matoszka, zastępca dowódcy Brygady Wsparcia Dowodzenia. Podkreśla, że pułkownik Kucharski cieszy się wśród żołnierzy ogromnym autorytetem. – Jako dowódca był wymagający, ale dzięki temu brygada osiągała sukcesy. Jest też bardzo kontaktowym i otwartym człowiekiem.


Oficer wywodzi się z rodziny o bogatych tradycjach wojskowych. Jego ojciec był zawodowym żołnierzem, a brat jest nadal w służbie. On sam służy już od 32 lat. – Nie związałem się z wojskiem przez przypadek. To świadomy i przemyślany wybór. Nie mogę powiedzieć, że chciałem bronić granic Polski, bo nie ma teraz takich zagrożeń, ale uważam, że chcąc utrzymać pokój, trzeba być militarnie przygotowanym – mówi płk Kucharski.

Zaczynał w 1980 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Później studiował także na Akademii Obrony Narodowej, w Centrum Wyższych Studiów Wschodnich oraz w Instytucie Wyższych Studiów Obrony Narodowej. Ukończył też paryskie Ogólnowojskowe Kolegium Obrony.

– Przyjaźnimy się od 1980 roku, kiedy to w szkole oficerskiej pobieraliśmy razem nasze pierwsze mundury. Wojtek już w szkole wyróżniał się na tle pozostałych podchorążych. Jest bardzo konsekwentny i zdyscyplinowany, zarówno w służbie, jak i w nauce – opowiada płk Stanisław Woźniak, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Przez trzy lata płk Wojciech Kucharski pracował w Brukseli w Sztabie Wojskowym Unii Europejskiej. Był tam starszym specjalistą oddziału ćwiczeń, szkoleń i analiz. Zajmował się wówczas m.in. tworzeniem Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony. W 2008 roku dowodził pierwszą zmianą PKW w Czadzie.

Jego rodzina, żona Jolanta i trzech synów, przez tyle lat zdążyła się już przyzwyczaić do weekendowego męża i ojca. By spędzić z najbliższymi wolny czas, pułkownik dojeżdża do Elbląga. Jak wypoczywa? Interesuje się literaturą i historią wojen. Podczas służby w Brukseli poznał fińskich oficerów i zainteresował się historią ich kraju. Dlatego też ostatnio dużo czyta o wojnie zimowej (konflikt radziecko-fiński z lat 1939–40). Chciałby też zostać myśliwym. W lipcu ukończył roczny kurs myśliwski i otrzymał patent. Szczególnie lubi relaksować się na Mierzei Wiślanej. – Moje plany urlopowe zależą od rodziny. Wtedy to ja jestem na ich rozkazy – przyznaje z uśmiechem.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. sierż. Adam Król

dodaj komentarz

komentarze


Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
 
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Snowboardowy duet na medal
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Przetarcie przed manewrami
VIS na misję
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Milion Grotów dla sił zbrojnych
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Polskie Patrioty mają już pociski
Rajd przez fabrykę
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wschodni klucz
Geografia odstraszania
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Po wojnie będę szczęśliwy
Strategicznie o rekrutacji
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Młot na dyktatora
Celne oko strzelców CWZS-u
Śmierć niegodna oficera
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
NATO patrzy na wschód
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Air Policing piątej generacji
Śladem profesjonalistów
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
O pomocy dla Ukrainy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Kryzysowe lekcje z granicy
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Wysokość, adrenalina i narty
Cegiełka na morzu
Poznaj wojsko i jego ofertę
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Karą mogła być tylko śmierć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO