moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.

– Decyzja nie była przypadkowa. Każdy z nich świetnie orientuje się w dziedzinie, którą będzie się zajmował – mówi mł. chor. sztab. Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Działaniach poza Granicami Kraju. Sierżanci to weterani misji zagranicznych i członkowie tej organizacji. Pełnomocnikami zostali w listopadzie.

sierż. Jacek Żebryk
Pełnomocnikiem ds. pomocy prawnej został st. sierż. Jacek Żebryk, podoficer który zasłynął sądową walką z internautami obrażającymi dobre imię wojskowych. – Są żołnierze, którzy mają kłopot w napisaniu różnego rodzaju pism, na przykład odwołań od decyzji komisji lekarskich. Zrobię co w mojej mocy, by im pomóc – deklaruje podoficer.

Jeżeli sierż. Żebryk nie będzie w stanie sam rozwiązać problemu, skontaktuje żołnierzy z prawnikami. – Zgłosiło się już do mnie kilku adwokatów i obiecało współpracę – mówi.

Z kolei drugi pełnomocnik – st. sierż. Przemysław Wójtowicz zajmie się sprawami związanymi ze sportem. Od wielu miesięcy intensywnie działa na rzecz rannych w misjach. Sam podczas VII zmiany w Afganistanie odniósł ciężkie obrażenia. – Stworzyłem projekt rehabilitacji przez sport i rekreację. Chcę pokazać rannym i poszkodowanym, że dzięki aktywności fizycznej, nawet po ciężkich przeżyciach, można wrócić do normalnego życia – mówi Wójtowicz.

Sierżant razem z weteranami innych armii został zaproszony przez koszykarza Marcina Gortata na mecz do Phoenix. Z kolei Wójtowicz zorganizował wizytę słynnego sportowca u polskich żołnierzy w Afganistanie.


W planach nowego pełnomocnika są wycieczki górskie dla żołnierzy, biegi i rajdy rowerowe. Chciałby też, by poszkodowani dostali specjalistyczne rowery. Wójtowicz zapowiada także, że w najbliższym czasie powstanie zespół strzelecki dla weteranów. – Na misjach ucierpieli też strzelcy wyborowi. Teraz będą mogli trenować, by w przyszłości wystartować w krajowych i międzynarodowych zawodach – mówi.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Działaniach Poza Granicami Kraju powstało w 2008 roku. To pomysł żołnierzy i rezerwistów, którzy służąc na misjach zagranicznych zostali ranni i poszkodowani.

MKS

autor zdjęć: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka, Arch. prywatne Jacka Żebryka

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354888860
Paweł uważasz że po ok 1 roku na wojence coś Ci się więcej należy niż to co już dostałeś bo ja myślę że NIE ale jak chcesz to możemy polemizować
60-78-08-E3
~Pawel
1354747080
Mam status weterana, byłem dwa razy w Afganistanie, nie podoba mi sie to, że weteranom prawie nic nie przysługuje, choćby darmowe przejazdy MZK, nie wspominając o zniżkach PKP i PKS, będąc honorowym dawcą krwi, ma się więcej profitów z tego tytułu.
D9-35-68-73
~Artur Artecki
1354561140
Pan Generał Woźniak bardzo to politycznie ujął. Przekażę to bardziej po wojskowemu. Zły to objaw, że osoby niezorientowane w wojskowych zawiłościach przez stosowanie uogólnień krzywdzą wszystkich tych, którzy Polsce służyli nie szczędząc potu i krwi. Jedynym ich pechem było, że nie dostąpili zaszczytu bycia rannym i poszkodowanym. Chociaż Państwo zauważyło, że poszkodowanie morze mieć inną postać. Przykład kolegi z Bieszczad.
52-C0-21-A7
~Stanislaw Woźniak
1354540980
Proszę zapoznać się dokładnie z artykułem i porównać z tytułem, który odnosi się do wszystkich weteranów działań poza granicami państwa. Natomiast z treści jednoznacznie wynika, ze panowie pełnomocnicy bedą zajmować się wyłącznie weteranami poszkodowanymi. Obowiązująca ustawa jasno określa status weterana działań poza granicami państwa i weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa. Na pozór to wygląda jak masło maślane ale ustawa szczegółowo określa co której grupie weteranów przysługuje. Pozdrawiam
3A-69-E5-01

Bohater odtrącony
 
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Uwaga, transformacja!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Flota Bayraktarów w komplecie
Zapraszamy na Festiwal
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO