moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódca, z którym opłaca się pracować

W swojej służbie kieruje się zasadą przekazaną przez ojca: „Jak coś robisz, rób to dobrze”. Od jutra będzie ją mógł stosować na nowym stanowisku – zostanie dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Gen. dyw. Bogusław Samol będzie przygotowywał żołnierzy do ostatniej zmiany kontyngentu w Afganistanie.


Do dziś pamięta, gdy jako dziecko zobaczył dwóch idących żołnierzy. Zauroczyły go mundury i sprężysty krok nieznajomych. Obaj jego dziadkowie walczyli w II wojnie światowej, a babcia dużo opowiadała o wojsku. – Wyciągała książki od historii, czytała i pokazywała obrazki. Od samego początku najbardziej fascynowały mnie czołgi – wspomina gen. Samol. Wtedy postanowił zostać żołnierzem.

Swój sukces, jak mówi, w dużej mierze zawdzięcza mądrości swoich przełożonych. – Miałem dowódców, którzy zawsze chętnie służyli radą i pomocą. Pracowałem ciężko, a oni potrafili to docenić. Wielu z nich miało istotny wpływ na kształtowanie mnie jako żołnierza, dowódcy i człowieka – zaznacza. Gdy w 2002 r. otrzymywał generalskie szlify, był najmłodszym oficerem w Wojsku Polskim, który dostąpił tego zaszczytu.

Gen. bryg. Piotr Błazeusz, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, pamięta generała Samola z czasów, gdy sam był jego podwładnym w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Bardzo wysoko stawiał poprzeczkę. Jak mało kto potrafił zmotywować do ciężkiej pracy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. To wzór dowódcy i choć jego podwładni musieli naprawdę ciężko pracować, myślę, że każdemu z nich to się opłaciło – wspomina.

Żołnierze, którymi dowodził gen. Samol, wspominają go jako wymagającego, ale sprawiedliwego przełożonego. Rozumiał swoich podkomendnych, czym wzbudzał ich szacunek. – Można było do niego przyjść z każdym problemem. Zawsze z uśmiechem na twarzy starał się znaleźć wyjście z sytuacji – opowiada mjr Zbigniew Tuszyński, szef sekcji prasowej 16 Dywizji, który przez dwa lata był rzecznikiem generała.

Gen. dyw. Bogusław Samol i minister Stanisław Koziej na ćwiczeniach „Anakonda-12”

– Pamiętam moje pierwsze brygadowe ćwiczenia taktyczne z wojskami „Dzik-10”, których kierownikiem był właśnie generał Samol. Po przejściu „Dzika” byliśmy świetnie przygotowani i „Anakonda-10”, w której moja brygada była pierwszoplanowym ćwiczącym, nie była dla nas żadnym problemem – mówi gen. Błazeusz.

W 2010 r. został skierowany do Kwatery Głównej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Kabulu, gdzie jako pierwszy polski oficer objął jedno z wyższych stanowisk. Przez rok był zastępcą szefa Sztabu do spraw zasobów. Nowy dowódca szczecińskiego Korpusu podkreśla, że rok spędzony w Afganistanie pozwolił mu nabrać biegłości w pracy i dowodzeniu w środowisku wielonarodowym.

Z Korpusem generał Samol związany jest od kwietnia 2012 r. Jako zastępca dowódcy kierował ćwiczeniami „Crystal Eagle 2012”, w których uczestniczyło blisko 1200 żołnierzy z 18 krajów. Kolejne takie ćwiczenia, przygotowujące żołnierzy Korpusu do misji afgańskiej w 2014 r., generał poprowadzi już jako dowódca. – Będziemy ostatnią zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego i tym samym obejmiemy obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania ISAF w Afganistanie. Już w przyszłym roku ćwiczeniami „Crystal Eagle 13” rozpoczniemy przygotowania do misji – mówi dowódca.

– Zawsze podkreślał, że trzeba się uczyć. Że nie wolno stać w miejscu. Jeśli któryś z żołnierzy chciał studiować, podnosić kwalifikacje, nigdy nie robił problemów – wspomina mjr Tuszyński.

Generał jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Później ukończył także Akademię Wojsk Pancernych w Moskwie, Akademię Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademię Obrony NATO w Rzymie oraz Narodowy Uniwersytet Obrony w Waszyngtonie.

Został odznaczony m.in. Gwiazdą Afganistanu, Złotym Krzyżem Honoru Bundeswehry i złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jest także zdobywcą Buzdygana, nagrody przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Generał Samol biegle włada językiem angielskim i rosyjskim. Interesuje się historią Polski i sportem. Jeździ na nartach i jest wielbicielem wędkowania. Czasem lubi coś ugotować. Najlepiej wychodzą mu gulasz i schabowy, choć ulubionymi potrawami są smażony karp i łosoś.

* * * * *

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni został utworzony w 1999 r. przez Danię, Niemcy i Polskę. Obecnie służą w nim żołnierze z 12 krajów. Kolejno przystępowały: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja i Czechy (2005), USA (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012). Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony krajów NATO, w operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu. Finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. Kwatera Główna Korpusu znajduje się w Szczecinie.

Kadencje dowódcy, jego zastępcy oraz szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego trwają trzy lata. Obejmują je kolejno generałowie z Danii, Niemiec i Polski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sgt. M. Halec

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnictwo i kobiety
Leopardy jadą na poligon
Kleszcze dla wojska
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Rusza morski „Dragon”
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Palmiry – miejsce kaźni
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO