moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z marynarskim mundurem

W 8 Flotylli Obrony Wybrzeża pożegnano odchodzących do rezerwy żołnierzy zawodowych. Służbę w marynarskich mundurach zakończyli: kmdr Julian Urbaniak, kmdr por. Jacek Rogalski oraz kmdr por. Józef Gerasimiuk.

Odchodzących do rezerwy marynarzy pożegnał 28 stycznia dowódca flotylli, kontradmirał Krzysztof Teryfter. Dowódca podziękował oficerom za sumienną i pełną zaangażowania służbę na rzecz 8 FOW oraz Marynarki Wojennej. Złożył im też życzenia dobrego zdrowia, szczęścia i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Wszyscy żegnani żołnierze otrzymali z rąk dowódcy pamiątkowe ryngrafy. Na zakończenie uroczystości odchodzący do rezerwy marynarze wpisali się do Księgi Pamiątkowej.

******

Komandor Julian Urbaniak urodził się 4 stycznia 1955 roku w Turku w województwie wielkopolskim. W 1982 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera mechanika, został skierowany do służby w 2 Brygadzie Okrętów Desantowych w Świnoujściu, gdzie dowodził działem okrętowym elektromechanicznym na ORP „Janów”. W latach 1987–1992 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy 2 Brygady Okrętów Desantowych. W tym czasie ukończył studia podyplomowe na Wydziale Maszyn i Pojazdów Politechniki Poznańskiej. W 1992 roku komandor Julian Urbaniak został zastępcą komendanta Portu Wojennego w Kołobrzegu, a po czterech latach objął stanowisko starszego oficera służb technicznych w dowództwie 8 FOW. W 1999 r. został wyznaczony na stanowisko szefa wydziału logistyki 8 FOW. W 2001 r. ukończył podyplomowe studia operacyjno-logistyczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a następnie rozpoczął służbę na stanowisku szefa wydziału eksploatacji sprzętu i uzbrojenia 8 FOW. 15 maja 2007 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej kmdr por. Julian Urbaniak został mianowany do stopnia komandora i wyznaczony na stanowisko szefa logistyki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Komandor porucznik Jacek Rogalski urodził się 19 kwietnia 1964 r. w Wałbrzychu. Po ukończeniu Liceum Elektronicznego w Dzierżoniowie postanowił związać się z morskim rodzajem Sił Zbrojnych RP. W 1990 r. zakończył naukę w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz został skierowany do służby w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W 14-letniej służbie na okrętach dowodził m.in. działem okrętowym na ORP ,,Lublin” i ORP „Kraków”, był zastępcą dowódcy okrętu ORP „Gniezno” i ORP „Toruń”. Od 1996 r. dowodził okrętem ORP „Poznań”, a w 2003 r. został dowódcą okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W latach 2004–2007  piastował stanowisko zastępcy dowódcy – szefa sztabu 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, a w latach 2007–2009 dowodził Dywizjonem Pomocniczych Jednostek Pływających. W 2009 r. został dowódcą 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Komandor porucznik Jacek Rogalski jest absolwentem studiów podyplomowych oraz wielu kursów i szkoleń w tym m.in. w Kanadzie. Uczestniczył w działaniach wojennych w państwach byłej Jugosławii oraz w operacji Iraqi Freedom na wodach Zatoki Perskiej, gdzie dowodził okrętem ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W 2002 r. dowodził grupą okrętów podczas strategicznych ćwiczeń NATO pk. Strong Resolve w północnej Norwegii.

Kmdr por. Józef Gerasimiuk jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej z 1982 roku. Od początku swojej zawodowej służby wojskowej związany z 2 Brygadą Okrętów Desantowych przemianowaną następnie na 2 Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych. Służbę zaczynał jako zastępca dowódcy okrętu na ORP „Narwik”, następnie pełnił obowiązki zastępcy na ORP „Głogów”. Dowódcą okrętu został w roku 1987, a pierwszą jednostką, którą dowodził był ORP „Polichno”. W roku 1991 został dowódcą okrętu ORP „Lublin” i obowiązki te pełnił do 2004 roku, kiedy to objął stanowisko starszego oficera flagowego w dowództwie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W latach 2009–2011 dowodził Dywizjonem Pomocniczych Jednostek Pływających. Ostatnio zajmował stanowisko szefa Wydziału Planowania Logistycznego.
          
Źródło: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski/ 8FOW

PZ

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~Mat
1387227960
Służyłem na ORP Lublin.Kmdr.Gerasimiuk to wielka dla mnie postać.Mówiliśmy na Niego "WODZU".Pozdrawiam.
5D-89-D2-CC
~GJ
1359464760
Gratuluję emeryturki ale wiek i doświadczenia Tych Panów pozwala z pewnością na wykorzystanie Ich np.przy " walce " z rządem i mon-em o pozyskanie nowego sprzętu albo szkoleniu nowych kadr marynarzy czy NSR a nie w pełni sił chodzić na ryby czy kopać w ogródku i dotyczy to wszystkich odchodzących przedwcześnie na zasłużoną z pewnością emeryturę.
9E-A7-69-70

26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
 
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Nowe książeczki wojskowe
Wisła i Narew w Sejmie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kontyngent do zmiany
Wilki znów na Mazurach
Course on Diplomacy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wiosłują dla Emily
Psy (w) WOT
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Groty dla proobronnych
Afganistan: powrót do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Desantowanie z transportowego giganta
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Stalowy człowiek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kat warszawskiego getta przed sądem
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rusza PKW Islandia
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Lato w wojskowym klimacie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abramsy dla 1 Brygady
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podwodne centrum przyszłości
V-2 leci do aliantów
Lufy prosto z Huty
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Afganistan. Czas wracać do domu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Combining Two Worlds
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Javelin gwarantuje skuteczność
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO