moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie u kawalerzystów

W 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej pożegnano odchodzących do rezerwy oficerów: płk. Tomasza Czechowskiego, mjr. Piotra Karpińskiego oraz kpt. Andrzeja Mączewskiego.


Uroczysta zbiórka odbyła się 31 stycznia. Oficerów pożegnał dowódca 25 Brygady gen. bryg. Marek Sokołowski. W trakcie apelu odczytano postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu mjr. Piotrowi Karpińskiemu Gwiazdy Afganistanu za udział w VI i VII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu oraz decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu srebrnego medalu „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Na zakończenie uroczystości odchodzący do rezerwy oficerowie wpisali się do kroniki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

******

Pułkownik Tomasz Czechowski służbę wojskową rozpoczął w 15 września 1982 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu w latach 1986–1992 pełnił służbę w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Elblągu na stanowiskach dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii szkolnej. W 1994 roku ukończył wyższe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Po zakończeniu studiów został wyznaczony do pełnienia dalszej służby w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowisku starszego oficera operacyjnego, a następnie kierownika sekcji – zastępcy szefa sztabu tej brygady. Od 1999 do 2006 roku płk Tomasz Czechowski pełnił służbę jako szef sekcji operacyjnej, a następnie dowódca 25 Batalionu Dowodzenia
w 25 BKPow, po czym w 2006 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu
6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie. W 2009 r. wyznaczony został na stanowisko zastępcy komendanta Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach. Natomiast od 2011 roku przyjął obowiązki zastępcy dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Płk Czechowski w latach 2004–2005 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie międzynarodowych sił stabilizacyjnych w Republice Iraku na stanowisku szefa sekcji operacyjnej samodzielnej grupy powietrznoszturmowej.

Major Piotr Karpiński służbę wojskową rozpoczął 7 lipca 1988 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 9 Pułku Zmechanizowanym w Stargardzie Szczecińskim. W latach 1995–2005 pełnił służbę w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowiskach: dowódcy plutonu, dowódcy kompanii oraz szefa sekcji S-2. Od roku 2005 major Karpiński służył w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na stanowisku oficera sekcji, a następnie szefa sekcji rozpoznawczej.
W latach 2009–2010 mjr Karpiński brał udział w 2 zmianach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu na stanowisku oficera łącznikowego.

Kapitan Andrzej Mączewski służbę wojskową rozpoczął 26 września 1983 r. jako kadet w Szkoły Chorążych. W latach 1986–1989 roku pełnił służbę wojskową w 5 Pułku Radiotechnicznym na stanowisku technika stacji radiolokacyjnej. W 1991 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Radiotechniczną i objął obowiązki dowódcy obsługi, a następnie dowódcy stacji w 5 Batalionie Radiotechnicznym i 3 Korpusie Obrony Powietrznej. W latach 2004–2007 zajmował stanowiska służbowe w 7 dywizjonie lotniczym, a w latach 2007–2008 pełnił służbę w 3 Brygadzie Zmechanizowanej. Od 2007 do 2011 r. pełnił służbę na stanowisku dowódcy klucza w Powietrznej Jednostce Ewakuacji Medycznej, a od 2011 roku objął obowiązki szefa służby sekcji technicznej logistyki 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Źródło: kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka, kpt. Bogdan Oleksiewicz/ 25 BKPow

PZ

autor zdjęć: kpt. Ewelina Osuchowska-Rybka

dodaj komentarz

komentarze

~T
1392322860
Piotr...byłeś....dal mnie jesteś i będziesz...człowiekiem honorowym, dobrym, rodzinnym i zajebistym przyjacielem...do zobaczenia na niebieskiej autostradzie (obiecaliśmy sobie wspólne wakacje wraz z naszymi rodzinami ;)
EF-8C-0D-42
~maki
1391550840
Piotr...byłeś wspaniałym przyjacielem, choć znaliźmy się bardzo krótko... Niestety wszechświat i czasoprzestrzeń, o której rozmawialiśmy, to Pani być może nie pozbawiona kurtuazji, ale między nami delikatnie mówiąc, dość nazwijmy to delikatnie lekkich obyczajów...,,Piotr...dziś gdy Ciebie nie ma, pieśń tą wznosimy do nieba...." jak pięknie napisał to z.preisner....Stary nasza rozmowa nie została dokończona, liczę że przygotowujesz właśnie grunt pod kontynuacje....Szaczunek Bracie
EF-8C-0D-42

Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
 
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polak najlepszym podoficerem NATO
Javelin gwarantuje skuteczność
Podwodne centrum przyszłości
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Desantowanie z transportowego giganta
Afganistan. Czas wracać do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nowe książeczki wojskowe
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abramsy dla 1 Brygady
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Ankona – bitwa po polsku
Combining Two Worlds
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wiosłują dla Emily
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Course on Diplomacy
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Groty dla proobronnych
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kurs na dyplomację
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rusza PKW Islandia
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kontyngent do zmiany
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
V-2 leci do aliantów
Lufy prosto z Huty
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Lato w wojskowym klimacie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Psy (w) WOT
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wisła i Narew w Sejmie
Afganistan: powrót do domu
Stalowy człowiek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO