moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani w Federacji

Polskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zostało członkiem Kongresu Światowej Federacji Weteranów. Na przyjęcie do Federacji czeka też Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Odchodzą weterani II wojny światowej. Za to pojawili się uczestnicy misji pokojowych – mówi gen. dyw. dr Stanisław Woźniak.


– Federacja jest największą światową organizacją skupiającą weteranów. Jej głos jest słyszalny w wielu krajach – mówi płk Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Jeden z najbliższych kongresów Światowej Federacji Weteranów prawdopodobnie odbędzie się w Polsce. Poparcie dla takiej inicjatywy zadeklarował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Światowa Federacja Weteranów działa od 1950 roku, jej siedziba mieści się w Paryżu. Jest największą i najbardziej wpływową międzynarodową organizacją kombatancką działającą pod patronatem ONZ. Doradza państwom, jak mogą pomagać swoim weteranom. Dzięki niej poszczególne kraje zaczęły uznawać za kombatantów i weteranów uczestników operacji pokojowych oraz stabilizacyjnych ONZ i NATO. Skupia 170 organizacji z 96 krajów, które reprezentują 42 miliony weteranów i ofiar wojen. Dotychczas w jej pracach uczestniczyły trzy polskie stowarzyszenia: Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Inwalidów Wojennych oraz Związek Kombatantów RP i Więźniów Politycznych.

– Pracujemy w grupie roboczej w Stałym Komitecie ds. Europy razem z Francuzami, Brytyjczykami, Holendrami i Norwegami – mówi gen. dyw. dr Stanisław Woźniak, który uczestniczył w ostatnim kongresie w Jordanii. Jak podkreśla, to dobre forum do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami rządów, federacji oraz krajowych organizacji zrzeszających uczestników wojen, misji pokojowych i stabilizacyjnych.

– Odchodzą weterani II wojny światowej. Za to pojawili się uczestnicy misji pokojowych. Federacja nie zapomina także o ofiarach represji wojennych i naciska na rządy, które nie przestrzegają praw człowieka – dodaje gen. Woźniak.

Podczas jesiennej wizyty w Polsce przewodniczący Federacji Hamid Ibrahim chwalił nasz kraj za to, że docenia służbę polskich kombatantów. Oceniał, że w porównaniu z weteranami z innych krajów znajdują się oni w dobrej sytuacji.

Członkostwo w Federacji wiąże się z roczną opłatą. Składkę za Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ (1700 euro rocznie) płaci Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Inaczej nie byłoby nas stać na to członkostwo, bo utrzymujemy się głównie ze składek – wyjaśnia gen. Woźniak.

– Przekazaliśmy już do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych projekt porozumienia, który zawiera deklarację, że także za nas Urząd zapłaci składkę. Mam nadzieję, że wkrótce go podpiszemy i zostaniemy członkiem Federacji – mówi Tomasz Kloc prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.O działaniach na rzecz środowiska weteranów czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Centrum zadba o weteranów

Weterani będą mieli swoje miejsce spotkań w Warszawie. Już za dwa lata powstanie Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych, w którym wojskowi otrzymają porady prawne, być może będą też mogli zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację. – Ważne, aby czuli się w nim gospodarzami – mówi minister Tomasz Siemoniak portalowi polska-zbrojna.pl.
  Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: ONZ

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
WAM wraca po latach
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Honor weteranom misji!
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO