moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o szkolnictwie wojskowym

Uczelnie wojskowe przeżywają prawdziwe oblężenie – w tym roku o ich indeksy będzie walczyć niemal 6 tysięcy chętnych. To sześć razy więcej niż w 2007 roku. Senatorowie wysłuchali dziś informacji ministra obrony na temat wyższego szkolnictwa wojskowego i planów jego reformy.

Akademia Marynarki Wojennej.

Studia na uczelniach wojskowych stały się atrakcyjne nie tylko dla tych, którzy swoją przyszłość widzą w mundurze. Po indeksy tych uczelni sięgają również cywile. W ubiegłym roku o miejsce w wojskowych szkołach wyższych ubiegało się 26 tysięcy młodych ludzi. W tym roku jest ich już 5600. To oznacza, że o 1 miejsce będzie walczyć aż 12 kandydatów. Z danych MON wynika, że w wojskowych szkołach wyższych studiuje ponad 2 tysiące podchorążych oraz 22 tys. studentów cywilnych.

– To sukces, ale też i problemem, ponieważ celem uczelni wojskowych jest przede wszystkim kształcenie na potrzeby sił zbrojnych. Z drugiej zaś strony udział studentów cywilnych dobrze służy wymianie myśli i badaniom – mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek, wiceminister.

Zdaniem resortu obrony dysproporcja pomiędzy studentami wojskowymi a cywilnymi jest trochę niepokojąca. – Analizujemy, czy przy mniejszej liczbie studentów i jednocześnie mniejszej liczbie uczelni wojskowych te struktury lepiej nie realizowałyby potrzeb sił zbrojnych – przyznał wiceminister Mroczek.

O wzroście zainteresowania ofertą wojskowych uczelni świadczy statystyka. Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Stanisław Walicki poinformował senatorów, że od roku 2005 liczba studentów wzrosła z 12 do 24 tysięcy, kierunków zaś z 49 do 73. W tym samym okresie aż o jedną trzecią zwiększyła się kadra naukowa.

Wojskowe uczelnie odnotowały też dwukrotny wzrost przychodów z tytułu prowadzonych badań. W ubiegłym roku wyniki zamknęły się w 160 mln złotych, podczas gdy wcześniej było to jedynie 65 mln złotych. – Absolutnym liderem pod tym względem jest warszawska Wojskowa Akademia Techniczna – podkreślił Stanisław Walicki.

Senatorowie dopytywali o planowaną reformę szkolnictwa wojskowego. Prace nad odpowiednim projektem ustawy rozpoczęły się dwa lata temu. Zmiany przewidują m.in. konsolidację uczelni wojskowych. Minister Czesław Mroczek przekonywał senatorów, że MON nie chce wprowadzać jednocześnie reformy szkolnictwa i dowodzenia. Nad szczegółami tej ostatniej pracuje właśnie Sejm. Według założeń resortu obrony zmiany w strukturze dowodzenia miałyby wejść w życie 1 stycznia 2014 roku. – By nie nakładać obu reform, chcielibyśmy wstrzymać się ze zmianami dotyczącymi szkolnictwa. Wybór właściwego wariantu konsolidacji szkolnictwa wyższego nastąpi za kilka miesięcy – mówił wiceminister Mroczek.

Celem konsolidacji na być poprawa efektywności kształcenia kadr, w tym kadr dla wojska, poprawa efektywności badań naukowych na potrzeby systemu bezpieczeństwa i obronności oraz poprawa wydatkowania środków publicznych. Rozpatrywane są trzy warianty. Pierwszy to stworzenie jednej uczelni wojskowej. Drugi zakłada, że powstaną dwie uczelnie wiodące utworzone na bazie Akademii Obrony Narodowej i Wojskowej Akademii Technicznej. Wariant trzeci to konsolidacja funkcjonalna i programowa przy zachowaniu obecnej struktury.

Obecnie w Polsce działa pięć wyższych uczelni wojskowych: Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Marynarki Wojennej oraz dwie wyższe szkoły zawodowe: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Funkcjonują one na takich samych zasadach jak uczelnie cywilne.

Źródło: Senat RP

JT

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368742200
Powodów jest kilka, które zachęcają do bycia Żołnierzem. 1. To działania MON nie będę się rozpisywał. 2. Medialne otwarcie się armii myślę tutaj o programach tupu : naszaarmia.pl. również ma w tym udział portal Polska-Zbrojna, Dziennik Zbrojny . Co do szkół . Za zrobiłbym 2. Jedną strategiczną AON , drugą techniczną WAT. Ale nie róbcie przemysłu 24 tyś to dobra Dywizja. Czy potrzebujemy co roku Dywizję podporuczników ? Nie róbcie błędu uczelni cywilnych które rozdają stopnie naukowe. W wojsku trzeba utrzymywać elitarność. Szczególnie wśród kadry oficerskiej.
5C-16-3D-92

Biały Dom o polskich MiG-ach
 
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Wschodni klucz
Geografia odstraszania
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Młot na dyktatora
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Cegiełka na morzu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Poznaj wojsko i jego ofertę
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Piekielny ogień w zasięgu ręki
VIS na misję
Śmierć niegodna oficera
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
O pomocy dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Karą mogła być tylko śmierć
Rajd przez fabrykę
Polskie Patrioty mają już pociski
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wysokość, adrenalina i narty
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Śladem profesjonalistów
Przetarcie przed manewrami
Po wojnie będę szczęśliwy
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Strategicznie o rekrutacji
Snowboardowy duet na medal
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Air Policing piątej generacji
Kryzysowe lekcje z granicy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
NATO patrzy na wschód
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO