moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o szkolnictwie wojskowym

Uczelnie wojskowe przeżywają prawdziwe oblężenie – w tym roku o ich indeksy będzie walczyć niemal 6 tysięcy chętnych. To sześć razy więcej niż w 2007 roku. Senatorowie wysłuchali dziś informacji ministra obrony na temat wyższego szkolnictwa wojskowego i planów jego reformy.

Akademia Marynarki Wojennej.

Studia na uczelniach wojskowych stały się atrakcyjne nie tylko dla tych, którzy swoją przyszłość widzą w mundurze. Po indeksy tych uczelni sięgają również cywile. W ubiegłym roku o miejsce w wojskowych szkołach wyższych ubiegało się 26 tysięcy młodych ludzi. W tym roku jest ich już 5600. To oznacza, że o 1 miejsce będzie walczyć aż 12 kandydatów. Z danych MON wynika, że w wojskowych szkołach wyższych studiuje ponad 2 tysiące podchorążych oraz 22 tys. studentów cywilnych.

– To sukces, ale też i problemem, ponieważ celem uczelni wojskowych jest przede wszystkim kształcenie na potrzeby sił zbrojnych. Z drugiej zaś strony udział studentów cywilnych dobrze służy wymianie myśli i badaniom – mówił podczas posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek, wiceminister.

Zdaniem resortu obrony dysproporcja pomiędzy studentami wojskowymi a cywilnymi jest trochę niepokojąca. – Analizujemy, czy przy mniejszej liczbie studentów i jednocześnie mniejszej liczbie uczelni wojskowych te struktury lepiej nie realizowałyby potrzeb sił zbrojnych – przyznał wiceminister Mroczek.

O wzroście zainteresowania ofertą wojskowych uczelni świadczy statystyka. Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Stanisław Walicki poinformował senatorów, że od roku 2005 liczba studentów wzrosła z 12 do 24 tysięcy, kierunków zaś z 49 do 73. W tym samym okresie aż o jedną trzecią zwiększyła się kadra naukowa.

Wojskowe uczelnie odnotowały też dwukrotny wzrost przychodów z tytułu prowadzonych badań. W ubiegłym roku wyniki zamknęły się w 160 mln złotych, podczas gdy wcześniej było to jedynie 65 mln złotych. – Absolutnym liderem pod tym względem jest warszawska Wojskowa Akademia Techniczna – podkreślił Stanisław Walicki.

Senatorowie dopytywali o planowaną reformę szkolnictwa wojskowego. Prace nad odpowiednim projektem ustawy rozpoczęły się dwa lata temu. Zmiany przewidują m.in. konsolidację uczelni wojskowych. Minister Czesław Mroczek przekonywał senatorów, że MON nie chce wprowadzać jednocześnie reformy szkolnictwa i dowodzenia. Nad szczegółami tej ostatniej pracuje właśnie Sejm. Według założeń resortu obrony zmiany w strukturze dowodzenia miałyby wejść w życie 1 stycznia 2014 roku. – By nie nakładać obu reform, chcielibyśmy wstrzymać się ze zmianami dotyczącymi szkolnictwa. Wybór właściwego wariantu konsolidacji szkolnictwa wyższego nastąpi za kilka miesięcy – mówił wiceminister Mroczek.

Celem konsolidacji na być poprawa efektywności kształcenia kadr, w tym kadr dla wojska, poprawa efektywności badań naukowych na potrzeby systemu bezpieczeństwa i obronności oraz poprawa wydatkowania środków publicznych. Rozpatrywane są trzy warianty. Pierwszy to stworzenie jednej uczelni wojskowej. Drugi zakłada, że powstaną dwie uczelnie wiodące utworzone na bazie Akademii Obrony Narodowej i Wojskowej Akademii Technicznej. Wariant trzeci to konsolidacja funkcjonalna i programowa przy zachowaniu obecnej struktury.

Obecnie w Polsce działa pięć wyższych uczelni wojskowych: Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Marynarki Wojennej oraz dwie wyższe szkoły zawodowe: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Funkcjonują one na takich samych zasadach jak uczelnie cywilne.

Źródło: Senat RP

JT

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1368742200
Powodów jest kilka, które zachęcają do bycia Żołnierzem. 1. To działania MON nie będę się rozpisywał. 2. Medialne otwarcie się armii myślę tutaj o programach tupu : naszaarmia.pl. również ma w tym udział portal Polska-Zbrojna, Dziennik Zbrojny . Co do szkół . Za zrobiłbym 2. Jedną strategiczną AON , drugą techniczną WAT. Ale nie róbcie przemysłu 24 tyś to dobra Dywizja. Czy potrzebujemy co roku Dywizję podporuczników ? Nie róbcie błędu uczelni cywilnych które rozdają stopnie naukowe. W wojsku trzeba utrzymywać elitarność. Szczególnie wśród kadry oficerskiej.
5C-16-3D-92

Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowy szef CWCR
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zielone światło dla Barbary
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Skromny początek wielkiej wojny
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO