moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy i niemieccy żołnierze płyną do Estonii

W nocy port w Świnoujściu opuściły dwa okręty transportowo-minowe. ORP „Lublin” i ORP „Poznań” na pokładach mają ponad 200 ton ładunku –  wiozą sprzęt polskiej i niemieckiej armii. Żołnierze Bundeswehry razem z Polakami płyną na międzynarodowe ćwiczenia w Estonii.

– Nigdy wcześniej nie współdziałaliśmy z polską Marynarką. A teraz od razu mamy okazję korzystać z pomocy waszego okrętu. To na pewno niecodzienne doświadczenie – mówi polsce-zbrojnej.pl kpt. Andre Niederhofer z batalionu w Prezlau.

610 Batalion Łączności z Niemiec razem z żołnierzami Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego będzie uczestniczył w ćwiczeniach „Saber Strike” w Estonii. Na manewry dowódczo-sztabowe żołnierze zabierają ze sobą: sprzęt łączności, ciężarówki, broń, kontenery i kabiny, które posłużą do budowy stanowisk dowodzenia.

Załadunek 200 ton na ORP „Lublin” i ORP „Poznań” był dużą operacją logistyczną. Pierwsza wojskowa ciężarówka ruszyła z miejsca punktualnie o 15.00. Po chwili była już na rampie rufowej okrętu. Ostro w dół, potem stromy podjazd w górę. Kierowca nie spuszcza oka z marynarza, który tuż przed maską daje mu sygnały dwoma chorągiewkami. Po chwili ciężarówka zatrzymuje się na pokładzie. Zostaje do niego przytwierdzona za pomocą specjalnych siłowników hydraulicznych, belek dociskowych i dodatkowo łańcucha.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zadanie nie wymagało specjalnego wysiłku. Ale to pozory. – Jest taki moment, gdy z szoferki w ogóle nie widać rampy. Trzeba zdać się na człowieka, który kieruje ruchem – opowiada st. sierż. Piotr Kubara, kierowca z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Żołnierze Korpusu logistyczną operację przeprowadzili razem z marynarzami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Załadunek ćwiczyli już od kwietnia. Trening się opłacił. – Zakładaliśmy, że cała akcja potrwa sześć godzin – mówił ppłk Wojciech Wiśniewski z Wydziału Prasowego Korpusu. Ostatecznie pierwszy okręt został załadowany w około pół godziny. Załadunek drugiego trwał niewiele dłużej.

W nocy jednostki wyszły w morze i obrały kurs na Estonię. Zgodnie z planem na miejscu powinny być w piątek. Razem ze sprzętem drogą morską do Estonii dotrą polscy żołnierze oraz Niemcy z batalionu z Prezlau. Personel Kwatery Głównej Wielonarodowego Korpusu do Estonii poleci samolotem.
Po rozładunku w Estonii okręty wrócą do Świnoujścia, gdzie będzie czekała na nie druga grupa żołnierzy i sprzętu z korpusu. 26 maja przerzut zostanie dokończony.

Ćwiczenia „Saber Strike 13” rozpoczną się trzeciego czerwca i potrwają dwa tygodnie. Wezmą w nich udział żołnierze z kilku państw, m.in. Finowie, Francuzi i Brytyjczycy. Scenariusz zakłada agresję fikcyjnego państwa na siły Sojuszu. Oficerowie przy użyciu m.in. elektronicznych map i systemów komputerowych mają ćwiczyć obronę, sztabowcy zaś będą planować kontratak.

Jednostki ze świnoujskiej Flotylii mają już doświadczenie w operacjach przerzutu ciężkiego sprzętu na manewry za granicą. – Transportowaliśmy np. żołnierzy i sprzęt 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na ćwiczenia „Druids Dance” do Wielkiej Brytanii – wspomina kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, oficer prasowy 8 Flotylli.

Nie po raz pierwszy też polscy żołnierze transportują sprzęt innych armii. Sojusznicze wojska w przeszłości korzystały już z usług okrętów naszej Marynarki Wojennej. Na przykład dwa lata temu na pokładzie okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” mieścił się holendersko-belgijski sztab, który kierował natowskim zespołem obrony przeciwminowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
I zdobyliśmy!
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO