moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja oceniła ustawę o weteranach

Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej przedstawiciele MON zgłoszą propozycje zmian do ustawy o weteranach. – Dokument, który obowiązuje od roku jest dobrze oceniany przez środowisko wojskowych, jednak praktyka pokazała, że pewne kwestie wymagają uzupełnienia – przyznał wiceminister Czesław Mroczek podczas rozmowy z senatorami.


O tym, jak sprawdza się prawo dotyczące weteranów misji poza granicami kraju rozmawiali we wtorek senatorowie komisji obrony, przedstawiciele MON oraz środowisk weteranów. Ustawa, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku, określa kto może otrzymać status weterana (lub weterana poszkodowanego). Przyznaje też szereg uprawnień byłym misjonarzom.

Według informacji zebranych przez resort obrony o przyznanie statusu weterana ubiegało się 7800 osób. Otrzymało go dotychczas – 6445 byłych żołnierzy (w tym 213 kobiet). Z kolei status weterana poszkodowanego przyznano 350 osobom (w tym 5 kobietom). Odrzucono 45 wniosków o przyznanie statusu weterana oraz 178 wniosków o zaliczenie do grona weteranów poszkodowanych. – Duża część spraw dotyczyła sytuacji, w których żołnierz uległ wprawdzie kontuzji, ale w czasie wolnym, na przykład podczas meczu koszykówki – wyjaśniał wiceminister Mroczek.

Największą grupę wśród weteranów i weteranów poszkodowanych stanowią osoby w wieku 25-44 lata. Natomiast wśród weteranów poszkodowanych dominują osoby z około 10 proc. uszczerbkiem na zdrowiu.

Ustawa przyznaje weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień m.in. mogą korzystać poza kolejnością z opieki zdrowotnej, bezpłatnych leków, otrzymują też pomoc w finansowaniu nauki, zapomogi, ulgi na przejazdy komunikacją miejskiej. Weterani poszkodowani mogą również ubiegać się o specjalny dodatek. W ciągu roku obowiązywania ustawy z takiego wsparcia skorzystało 83 byłych żołnierzy. W sumie wypłacono 122.173,35 zł. Przy czym najniższy dodatek wyniósł 83 zł, a najwyższy 666 zł. MON przyznał 14 zapomóg na sumę 35,5 tys. zł. Naukę dofinansowano 23 osobom. Żołnierze korzystali też z bezpłatnych świadczeń opieki medycznej wartych w sumie ponad 150 tys. zł.

Chociaż ustawa jest dobrze oceniana przez wojskowych, to jednak wskazywano na pewne niedociągnięcia. Gen. Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, wytknął, że nowe prawo nie obejmuje żołnierzy, którzy jako pierwsi brali udział w misjach pokojowych – w Korei i Wietnamie. Chodzi o ok. 3 tys. polskich wojskowych zasiadających w tzw. komisjach rozjemczych. – To rzecz, która wymaga korekty, bo przecież ci żołnierze zasługują na szacunek i wsparcie ze strony państwa – mówił senator Bogdan Pęk.

Czesław Mroczek, przyznał, że w resorcie obrony pracuje już zespół, który opracowuje propozycje zmian. W zespole zasiadają eksperci z ministerstwa, ale także przedstawiciele środowisk weteranów. – Za kilka tygodni, najdalej pod koniec wakacji, będziemy mogli przedstawić nasze propozycje – mówił wiceminister Mroczek.

Senatorowie uzgodnili, że we wrześniu zostanie zwołane następna posiedzenie komisji obrony poświęcone właśnie nowelizacji ustawy o weteranach.

We wtorek członkowie senackiej komisji wysłuchali też informacji MON na temat systemu opieki nad żołnierzami poszkodowanymi oraz rodzinami poległych wojskowych. Powstała Centralna Baza Danych żołnierzy i pracowników poszkodowanych oraz rodzin wojskowych poległych podczas służby. W rejestrze znalazło się 476 żołnierzy, 34 rodziny zmarłych wojskowych oraz 18 poszkodowanych pracowników wojska.

MON poinformował także, że w wojsku powołano 390 opiekunów indywidualnych. Ich zadaniem jest wsparcie poszkodowanych oraz udzielanie informacji prawnych np. o świadczeniach przysługujących poszkodowanym i ich rodzinom.

JT

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
 
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Air Policing piątej generacji
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Rajd przez fabrykę
Poznaj wojsko i jego ofertę
Celne oko strzelców CWZS-u
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Kryzysowe lekcje z granicy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
VIS na misję
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Biały Dom o polskich MiG-ach
Młot na dyktatora
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
O pomocy dla Ukrainy
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Polskie Patrioty mają już pociski
Przetarcie przed manewrami
Karą mogła być tylko śmierć
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Wysokość, adrenalina i narty
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Geografia odstraszania
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Śladem profesjonalistów
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Śmierć niegodna oficera
Strategicznie o rekrutacji
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Po wojnie będę szczęśliwy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Snowboardowy duet na medal
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Wschodni klucz
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Cegiełka na morzu
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
NATO patrzy na wschód
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO