moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Nowy Rok schwytał włamywacza

Ruszył w pościg za uciekającym włamywaczem, dogonił go i zatrzymał. Dzięki odważnej postawie sierż. Artura Nowojskiego udało się nie tylko schwytać złodzieja recydywistę, ale też odzyskać skradzione przedmioty. Podoficer został za to nagrodzony w tegorocznym konkursie Żandarmerii Wojskowej „Lex et Patria”.– To żadne bohaterstwo, po prostu naturalne, instynktowne zachowanie. Jak dzieje się coś złego, trzeba reagować – mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl st. sierż. Artur Nowojski, kierownik magazynu w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu.

– To było w Nowym Roku. Choć na co dzień mieszkam w Opolu, a żona z córką w mniejszej miejscowości, święta spędzałem z rodziną i właśnie wyszedłem na poobiedni spacer – opowiada sierż. Nowojski. W czasie przechadzki zauważył około 40-letniego mężczyznę w kapturze na głowie, który dziwnie się zachowywał. – Zaglądał na posesje, sprawdzał, czy furtki są zamknięte, rozglądał się za alarmami – opisuje podoficer.

Żołnierz postanowił pójść za podejrzanie zachowującym się mężczyzną. Po chwili zobaczył, jak ten wyjmuje łom i wchodzi na jedno z podwórek. – Byłem już pewny, że to włamywacz i zawiadomiłem policję, ale na wszelki wypadek dalej go pilnowałem – tłumaczy. Jak się okazało, była to słuszna decyzja. Radiowóz przyjechał po 10 minutach, ale złodziej zdążył wyjść z łupem. – Bałem się, że ucieknie, więc postanowiłem sam go zatrzymać – wyjaśnia podoficer.

Sierż. Gustaw Łabędzki, kolega z opolskiej jednostki, nie jest zaskoczony, że Artur tak postąpił. – Spodziewałbym się tego po nim, tym bardziej, że dla nas jest oczywiste, że kiedy widzi się taką sytuacje, trzeba reagować. Poza tym Artur łatwo podejmuje decyzje i szybko działa, tutaj mu się to przydało – opisuje.

Złodziej, kiedy zauważył, że ktoś go nakrył, rzucił się do ucieczki. – Na szczęście kondycja wyrobiona w wojsku nie poszła na marne i po około 200 metrach go dogoniłem. Wyrywał się, próbował mnie uderzyć, wtedy powaliłem go na ziemię i przytrzymałem, aby nie mógł się ruszyć – opowiada sierżant. W tym momencie nadjechali policjanci.

Zatrzymali przestępcę i znaleźli przy nim ukradziony przed chwilą z garażu zestaw elektronarzędzi. Ich właściciel, emeryt, dziękował potem sierżantowi i opowiadał, że długo oszczędzał na ten zestaw. Trudno byłoby mu zebrać pieniądze na kolejny.

Na policji okazało się, że złodziej był już notowany za włamania, a nawet siedział w więzieniu, skąd wyszedł za dobre sprawowanie. – Miał pecha, że trafił na mnie. Byłem na przesłuchiwaniu w jego sprawie i wiem, że wrócił do więzienia – mówi sierż. Nowojski.

Koledzy i dowódca dowiedzieli się o wszystkim, kiedy komendant miejscowej policji przysłał pismo z podziękowaniami. – To było bardzo miłe, choć chciałem pozostać anonimowy. Mieszkam z dala od rodziny i boję się, żeby koledzy włamywacza nie chcieli się na niej mścić – tłumaczy podoficer. Dlatego też woli nie wymieniać nazwy miejscowości, w której się wszystko wydarzyło.

Twierdzi jednak, że dziś w identycznej sytuacji zachowałby się tak samo. Dodaje też, że podobnie myśli większość jego znajomych. – Choć na pewno część osób bałaby się zaryzykować. Jednak my żołnierze po to nosimy mundur, aby chronić, nie tylko podczas wojny – uważa sierż. Nowojski.

Podoficer jest jednym z czterech tegorocznych indywidualnych laureatów VIII edycji konkursu Żandarmerii Wojskowej „Lex et Patria”. Nagradzani są w nim żołnierze, którzy wykazali się ponadprzeciętną odwagą, uczciwością bądź bohaterstwem.

AD

autor zdjęć: arch. st. sierż. Artura Nowojskiego

dodaj komentarz

komentarze


Dwie dekady ulepszania Sojuszu
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO