moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy szef szkolenia morskiego

1 lipca kmdr Andrzej Kowalski został nowym szefem Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej. W swojej dotychczasowej służbie był m.in. dowódcą okrętu, dywizjonu, szefem szkolenia flotylli oraz zastępcą dowódcy flotylli. W ostatnich latach był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego MW.

 

Komandor Andrzej Kowalski urodził się 7 października 1961 r. w Gdańsku. Jest absolwentem gdyńskiego VI Liceum Ogólnokształcącego. W 1985 roku, po ukończeniu studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i uzyskaniu tytułu magistra inżyniera-nawigatora, został skierowany do służby w 11 Dywizjonie Ścigaczy 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Pełnił tam obowiązki na stanowisku dowódcy działu artylerii i broni podwodnej na ORP „Czujny” a następnie, czasowo − zastępcy dowódcy na ORP „Zręczny”.

W latach 1987−1990 służył w 45 Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających w Gdyni, gdzie dowodził zbiornikowcem, grupą kutrów i motorówek, a następnie służył na stanowisku oficera szkoleniowo-nawigacyjnego oraz szefa sztabu dywizjonu. W latach 1990–1995 był starszym oficerem – specjalistą Szefostwa Hydrografii w Dowództwie MW, a od 1995 r. do 2002 r. pełnił obowiązki szefa Oddziału Informacji Nautycznej w Biurze Hydrograficznym Marynarki Wojennej wprowadzając międzynarodowe standardy przy opracowywaniu i produkcji publikacji nautycznych, w tym wprowadził cotygodniowy biuletyn „Wiadomości Żeglarskie” w wersji polsko-angielskiej oraz stworzył od podstaw służbę Krajowego Koordynatora Ostrzeżeń Nawigacyjnych.

W latach 2002−2007 dowodził dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w Gdyni. W tym okresie dzięki pełnej modernizacji sprzętu hydrograficznego okręty odniosły spektakularne sukcesy m.in. odnalazły wrak niemieckiego statku „General von Steuben”, zweryfikowały wrak niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”, a przyjmując ORP „Iskra” w skład Dywizjonu rozszerzono zakres zadań i strukturę dZHMW o pion szkolenia.

W latach 2007−2010 służył w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od 1 lipca 2007 r. do 31 maja 2008 r. jako szef szkolenia 8 FOW, a następnie z dniem 1 czerwca 2008 r został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8 FOW, na którym to stanowisku był m.in. odpowiedzialny z ramienia Flotylli za przygotowanie sztabu zespołu oraz okrętu ORP  „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” i jego załogi do pierwszego w historii dowodzenia Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO SNMCMG-1.

Od dnia 1 lipca 2010 r. do dnia 30 czerwca 2013 r. pełnił obowiązki zastępcy szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, biorąc udział w pracach krajowych i międzynarodowych organizacji i instytucji morskich.

Komandor Andrzej Kowalski uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych. Reprezentował służbę hydrograficzną na Konferencjach Komisji Hydrograficznej Morza Bałtyckiego (1995, 1997, 2001, 2010 i 2011), był delegatem Polski na Konferencje Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w Monaco (1997, 2000, 2002 i 2012) oraz delegatem na konferencję NAV Międzynarodowej Organizacji Morskiej w Londynie – 2004. Był także przedstawicielem MW w grupach roboczych NATO w zakresie bezpieczeństwa żeglugi morskiej.

Z dniem 1 lipca 2013 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 874 z dnia 12 kwietnia 2013 r. został wyznaczony na szefa Szkolenia Morskiego MW – zastępcę szefa Szkolenia MW.

Komandor Andrzej Kowalski ukończył Międzynarodowy Kurs Hydrografii w Akademii Morskiej w Trieście (Włochy) w 1992 r., kurs z zakresu bezpieczeństwa żeglugi w Istambule (Turcja) – 1998 r., Wojskową Akademię Językową w San Antonio i Międzynarodowy Kurs Oficerów Morskich w Yorktown (USA) w 1999 r., a w 2001 r. – Międzynarodowy Kurs AWNIS w Norfolk (USA).

Wyróżniony odznaczeniami resortowymi oraz państwowymi, w tym srebrnym „Krzyżem Zasługi”, złotym medalem za „Zasługi dla Obronności Kraju”, złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” także krzyżem „Za zasługi dla ZIW RP”, złotym medalem „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”, medalem „Za zasługi dla Uniwersytetu Gdańskiego”.

Żona Beata, pracownik naukowy IMGW, ma dwoje dzieci (córkę Agnieszkę – architekt i syna Arkadiusza- studenta PG i UG).

Źródło: MW

 

PZ

autor zdjęć: K. Żakowski

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy dla 1 Brygady
 
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Co ze sprawdzianem z WF?
Combining Two Worlds
Kurs na dyplomację
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podwodne centrum przyszłości
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ankona – bitwa po polsku
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Javelin gwarantuje skuteczność
Wiosłują dla Emily
Sukcesy żołnierzy na AFN
Psy (w) WOT
Wisła i Narew w Sejmie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Groty dla proobronnych
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wilki znów na Mazurach
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Lufy prosto z Huty
Afganistan. Czas wracać do domu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nowe książeczki wojskowe
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan: powrót do domu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
V-2 leci do aliantów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Stalowy człowiek
Lato w wojskowym klimacie
Desantowanie z transportowego giganta
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO