moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Senatorowie za reformą dowodzenia

Senat przyjął ustawę wprowadzającą reformę dowodzenia i kierowania armią. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Zmiany w wojsku zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.


W głosowaniu przepadł wniosek senatorów PiS, by odrzucić ustawę w całości. Ostatecznie za przyjęciem ustawy głosowało 56 senatorów, przeciw było 24, a od głosu wstrzymało się 3.

Dwa tygodnie wcześniej opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt ustawy zaakceptował Sejm. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmiany w systemie dowodzenia armią mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Reforma zakłada konsolidację systemu dowodzenia i kierowania armią, zmniejszenie liczby centralnych dowództw oraz wprowadzenie tożsamości struktur w czasie pokoju i wojny. Wejście w życie nowych przepisów oznaczać też będzie rozdzielenie funkcji planistycznych oraz dowodzenia ogólnego i operacyjnego. Zmieni się funkcja Sztabu Generalnego. Od nowego roku będzie on jedynie pełnił funkcje doradcze i planistyczne. Do zadań Sztabu Generalnego będzie należało m.in. ustalanie długoterminowych strategii. Reforma zakłada także likwidację samodzielnych dowództw poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych. Zamiast nich powstaną inspektoraty. Zostanie też utworzone Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Będą one odpowiedzialne za kierowanie armią w czasie pokoju i podczas kryzysu czy wojny.

Zanim senatorowie przyjęli ustawę, dzień wcześniej odbyła się na jej temat debata. Wzięli w niej udział szef MON Tomasz Siemoniak, Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, oraz prezydencki minister Stanisław Koziej, szef BBN. Minister Siemoniak przedstawił powody wprowadzenia reformy i jej główne założenia. – To dokończenie zmian w polskim wojsku, które trwają od blisko 20 lat. Impuls do zmiany w systemie kierowania armią dał  Bronisław Komorowski – mówił Tomasz Siemoniak. Szef MON podkreślał, że struktury nowoczesnego wojska są tożsame w czasie wojny i pokoju oraz że ustawa wzmocni cywilną kontrolę nad wojskiem

Senatorów interesowało jednak przede wszystkim czy na pewno ustawa jest zgodna z Konstytucją. Kwestia ta podnoszona jest przez partie opozycyjne od dłuższego czasu. Chodzi o to, że w ustawie zasadniczej jest przepis nakładający na prezydenta obowiązek mianowania „Dowódców Rodzajów Sił Zbrojnych”. Tymczasem reforma spowoduje, że nie będzie już samodzielnych dowódców poszczególnych sił zbrojnych. W ich miejsce zostaną powołani Inspektorzy. Natomiast prezydent będzie mianował dowódców generalnego i operacyjnego.

Tomasz Siemoniak tłumaczył, że owszem w toku prac nad ustawą rządowi legislatorzy zauważyli tę nieścisłość, dlatego projekt jeszcze na wczesnym etapie prac został skorygowany. We fragmencie mówiącym o mianowaniu dowódców dodano słowa „Rodzajów Sił Zbrojnych”. Czyli, zapisano, że prezydent będzie mianował dowódców: generalnego rodzajów sił zbrojnych oraz operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Po wprowadzeniu tej słownej korekty zarówno rządowi legislatorzy, jak i konstytucjonaliści doszli do wniosku, że projekt jest zgodny z duchem ustawy zasadniczej.  – Różnica będzie polegała na tym, że teraz prezydent mianuje siedmiu dowódców, a po wejściu w życie reformy trzech – tłumaczył Tomasz Siemoniak.

Minister Siemoniak zapowiedział także, że w ciągu 6 miesięcy będzie gotowy projekt ustawy precyzujący kompetencje Ministra Obrony Narodowej podczas wojny. Projekt, którym zajmują się teraz senatorowie, odnosi się tylko do czasu pokoju. Szef MON zapewniał też parlamentarzystów, że jest jeszcze wystarczająco dużo czasu by przygotować wojsko na czekające je zmiany. – W resorcie pracuje już zespół, który zajmuje się przygotowaniami do reformy – mówił Tomasz Siemoniak.

JT

autor zdjęć: Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi w gotowości do pomocy
 
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Oczy na Kijów
„Armia mistrzów” – sporty walki
Za zdrowie utracone na służbie
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
International Test
Partyzanci z republiki
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
The Suwałki Gap in the Game
Posłowie o efektach szczytu NATO
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Włoski Centauro na paryskim salonie
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Na ratunek… komandos
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polsko-litewskie konsultacje
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Silniejsza obecność sojuszników z USA
RBN przed szczytem NATO
Most III, czyli lot z V2
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Londyn o „Tarczy Wschód”
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Lotnicy pamiętają o powstaniu
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jaki będzie czołg przyszłości?
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpital u „Troski”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Formoza. Za kulisami
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Olimp gotowy na igrzyska!
Operacja „Wschodnia zorza”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Z parlamentu do wojska
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Spadochroniarze na warcie w UE
Sejm podziękował za służbę na granicy
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Feniks – następca Mangusty?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO