moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pokonali Alpy dla Sebastiana

Czterech żołnierzy z Formozy zdobyło 10 alpejskich czterotysięczników w tydzień, rok wcześniej przepłynęli 700 kilometrów kajakami. Ekstremalne wyzwania podejmują dla swojego przyjaciela, byłego komandosa – Sebastiana Łukackiego, który potrzebuje rehabilitacji po wypadku. – Nigdy nie zostawiamy swoich – mówią.


Wystartowali 24 czerwca z Visp w Szwajcarii. Najpierw przejechali 52 kilometry rowerami, dalej szli już pieszo. – Byliśmy na maksa zdeterminowani, żeby wykonać „zadanie” na 100 procent – mówi Dariusz Terlecki, jeden z członków wyprawy i prezes stowarzyszenia „Mila dla Sebastiana”. – Założyliśmy sobie, że zdobędziemy 10 czterotysięczników w siedem dni. Było bardzo ciężko, ale się udało.


Każdego dnia zapisywali krótkie komunikaty na stronie internetowej miladlasebastiana.pl: „Zimno!”, „Słaba widoczność!”, „Deszcz i wiatr prosto w twarz”, „Jesteśmy trochę zrąbani”. – Tak, zmagaliśmy się z pogodą, chorobą wysokościową i zmęczeniem – przyznaje Terlecki.
Przez pierwsze pięć dni weszli na cztery czterotysięczniki: Breithorn I (4164 m npm), Breithorn II (4159 m npm), Roccia Nera (4075 m npm). Szóstego dnia na stronie pojawił się wpis: „Mamy 2 dni i 6 czterotysięczników do zdobycia. Znaleźliśmy się w podobnej sytuacji jak rok temu, gdy musieliśmy płynąć całą dobę, aby zdążyć na czas do Gdyni”.


– Ta sytuacja była spowodowana bardzo złą pogodą – tłumaczy Terlecki. – Straciliśmy wiele czasu, bo nie mogliśmy wyruszyć w góry, potem musieliśmy to bardzo szybko nadrobić.
Uznali, że postawią wszystko na jedną kartę. Nowe wzywanie: zdobyć sześć pozostałych szczytów w jeden dzień. To był siódmy dzień ich wyprawy. Wyruszyli o godzinie 6. O 8 byli już na pierwszym szczycie – Piramide Vincent 4215 m n. p. m. Po kolei zdobywali: Balmenhorn (4167m n. p. m.), Schwarzhorn (4322 m n. p. m.), Ludwighohe (4342m n. p. m.), Punta Parrot (4436m n. p. m.), Signal Cuppe (4554m n. p. m). Dopiero późnym wieczorem trafili do schroniska.
 
– To wszystko zdarzyło się jednego dnia. Było niesamowicie, miałem wrażenie, że po prostu biegamy od jednego szczytu do drugiego – opowiada jeden z uczestników wyprawy.
Rzeczywiście komandosi wbiegali na szczyty. – Śniegu było po kolana, ale biegliśmy, żeby jak najszybciej dotrzeć na szczyt, nie mogliśmy zawieść – przekonuje jeden z komandosów. – Wykorzystywaliśmy też techniki alpinistyczne, na przykład nie schodziliśmy ze szczytów, a zjeżdżaliśmy na linach, rezygnowaliśmy z wytyczonych tras.  


W to, czego dokonali specjalsi, nie mogli uwierzyć nawet ich przewodnicy, profesjonaliści, którzy od lat prowadzą po górach alpinistów. – Podobno nigdy nie zrobili czegoś takiego z żadną ze swoich grup – mówi Terlecki.

Sebastian to były komandos Formozy, który ponad trzy lata temu miał wypadek drogowy. Przez pół roku był w śpiączce, kiedy odzyskał przytomność – okazało się, że jest całkowicie sparaliżowany. Aby mu pomóc, przyjaciele z jednostki zbierają pieniądze na jego rehabilitację. Są już efekty terapii – Sebastian wstaje z wózka, potrafi już utrzymać się przez chwilę na nogach o własnych siłach, tuż przed wyprawą pokazał kolegom, że potrafi już samodzielnie zrobić kilka kroków. Rok temu koledzy z Formozy postanowili pomóc mu po raz pierwszy. W sierpniu 2012 roku w ramach akcji „Mila dla Sebastiana” przepłynęli kajakami aż 700 km przez Bałtyk. Zebrali wtedy ponad 30 tysięcy złotych. Ile udało się zebrać pieniędzy tym razem, będzie wiadomo za miesiąc.

EK

autor zdjęć: miladlasebastiana.pl

dodaj komentarz

komentarze


Kryzysowe lekcje z granicy
 
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Polskie Patrioty mają już pociski
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Młot na dyktatora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cegiełka na morzu
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Karą mogła być tylko śmierć
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Rajd przez fabrykę
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Biały Dom o polskich MiG-ach
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Śmierć niegodna oficera
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Zapraszamy na Wojskowe Targi Służby i Pracy
VIS na misję
NATO patrzy na wschód
Air Policing piątej generacji
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Przetarcie przed manewrami
Poznaj wojsko i jego ofertę
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Wysokość, adrenalina i narty
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Śladem profesjonalistów
Snowboardowy duet na medal
Celne oko strzelców CWZS-u
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Geografia odstraszania
Wschodni klucz
Strategicznie o rekrutacji
Po wojnie będę szczęśliwy
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Ministrowie obrony w Sztokholmie
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
O pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO