moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niemieccy skoczkowie na polskim poligonie

Oficerowie i podoficerowie z zachodnich Niemiec szkolą się w Krakowie z polskimi spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Skoczkowie zapoznają się z polskimi zasadami desantowania i wyposażeniem. W czwartek wykonają wspólny skok z pokładu Herculesa na Pustynię Błędowską.


Niemieccy żołnierze służą na co dzień w 26 Brygadzie Powietrznodesantowej. – W pierwszej kolejności musieli przejść kilkugodzinne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Naziemnego – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Podczas zajęć ćwiczyli na skoczni trójstopniowej, w makietach samolotu i śmigłowca i na trapezie, gdzie można sprawdzić, czy skoczek właściwie zachowuje się po wyskoczeniu z pokładu samolotu. Niemcy poznawali także polski sprzęt spadochronowy i zasady, jakie obowiązują żołnierzy na pokładzie samolotu i podczas samego skoku. Przygotowanie teoretyczne jest dla nich bardzo ważne. Podczas kilkudniowej wizyty w Polsce będą desantować się z pokładu transportowca C-130 Hercules i śmigłowca W-3 Sokół. – Z Herculesów desantują się od lat, ale muszą zaznajomić się z naszym wyposażeniem i procedurami obowiązującymi w Polsce. Tu zawsze są drobne różnice – dodaje kpt. Marcin Gil.

Wspólny, polsko-niemiecki desant odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. Prawdopodobnie w czwartek żołnierze skoczą na spadochronach okrągłych AD-95 na Pustynię Błędowską. Skok wykonają z wysokości ok. 400 metrów. 6 Brygada Powietrznodesantowa planuje także desantowanie z pokładu śmigłowca W-3 Sokół. Jeżeli się to nie uda, to niemieccy żołnierze pojadą do Bielska-Białej, gdzie wezmą udział w szkoleniu ogniowym.

Szczególną uwagę podczas treningu w Ośrodku Szkolenia Naziemnego instruktorzy zwracali na zachowanie skoczków w sytuacjach awaryjnych. – Choć polskie i niemieckie spadochrony są podobnie zbudowane, różnią się w detalach. Mają inne klamry, zapięcia, uchwyty, np. od spadochronu zapasowego. Niektóre taśmy i podłączenia zamontowane są w innych miejscach. Żeby żołnierze bezpiecznie wykonali skok, muszą dobrze poznać budowę spadochronu – mówi chor. Marcin Bielecki, dowódca 1 sekcji zabezpieczenia desantowania 6 Batalionu Logistycznego.

Co najbardziej podobało się Niemcom? – Interesowali się głównie spadochronami, z których korzystają w Polsce najbardziej doświadczeni skoczkowie – mówi chor. Bielecki.

Mowa tu o spadochronach szybujących AD-2000. W Polsce skaczą na nich wyłącznie instruktorzy spadochronowi oraz żołnierze z pododdziałów rozpoznawczych bądź zabezpieczenia-desantowania. Tego rodzaju spadochron umożliwia wykonanie skoku z samolotu lecącego na wysokości ok. 8 tysięcy metrów lub najniżej 700 metrów.

Polscy i niemieccy spadochroniarze z jednostek powietrznodesantowych współpracują ze sobą już od lat. Co roku niemieccy wojskowi przyjeżdżają do Krakowa, by poznać polskie metody szkoleniowe. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej w tym roku odwiedzili niemiecką jednostkę, gdzie dołączyli do organizowanego tam szkolenia spadochronowego.

Ponadto, co roku żołnierze 6 Brygady jeżdżą do Niemiec na zawody, tzw. wielobój desantowy. Skoki spadochronowe są jedną z konkurencji, obok biegów, pływania i strzelania.

MKS

autor zdjęć: Mariusz Bieniek

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Uwaga, transformacja!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Po przeprawie ruszyli do walki
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO