moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz chory tak jak cywil

Zmniejszenie zasiłków chorobowych dla służb mundurowych o 20 procent to propozycja, nad którą dyskutowali w środę posłowie z Komisji Obrony Narodowej. Projekt ustawy wprowadzającej nowe zasady wypłacania chorobowego przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jednak zmiany mają dotyczyć także wojskowych.


Propozycja MSW zakłada ujednolicenie zasad wypłaty chorobowego w służbach mundurowych z system obowiązującym wśród pracowników cywilnych. Dziś funkcjonariusz np. policji, straży granicznej czy wojska, który zachoruje, dostaje 100 proc. uposażenia. Natomiast w systemie powszechnym pracownikowi przysługuje jedynie 80 proc.

Zdaniem MSW obecne przepisy zachęcają do brania „lewych” zwolnień, a chorobowe traktowane jest jako dodatkowy urlop. Sprzyja temu – jak twierdzą przedstawiciele resortu – fakt, że w służbach mundurowych nie można sprawdzać zasadności zwolnienia lekarskiego. – W naszym projekcie wprowadzamy możliwość kontroli. To, czy mundurowy jest rzeczywiście chory, będzie mógł sprawdzić jego przełożony lub specjalna komisja – mówił Piotr Stachańczyk, wiceminister spraw wewnętrznych.

Pełnopłatne chorobowe będzie przysługiwać jedynie w sytuacjach, gdy funkcjonariusz czy żołnierz zachoruje w wyniku wykonywanych obowiązków służbowych, np. na poligonie czy misji. – Wojskowi nadal będą objęci ochroną. Jeśli żołnierz ulegnie wypadkowi w czasie służby lub w drodze do lub z pracy, będzie otrzymywał pełne wynagrodzenie – zapewniał Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.

Zaoszczędzone pieniądze trafią w formie nagród do tych mundurowych, którzy będą wykonywać obowiązki chorych kolegów.

Sprawa wywołała kontrowersje. Zdaniem posłów opozycji, rząd chce w ten sposób ograniczyć przywileje funkcjonariuszy i żołnierzy. – Pamiętajmy, że to grupa zawodowa, której stawiamy liczne ograniczenia, np. zakazujemy im przynależności do partii politycznych. Rekompensatą za ograniczenia w jednych dziedzinach miały być specjalne uprawnienia w innych. Pełnopłatne chorobowe powinno do nich należeć – przekonywał Stanisław Wziątek (SLD), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Według niego lepiej uszczelnić system wydawania zwolnień lekarskich, tak by maksymalnie ograniczyć wydawanie fikcyjnych zwolnień. Jednocześnie pozostawić 100 proc. płatność za czas choroby.

Część posłów proponowała, by ustalić np. liczbę dni, za które przysługiwałoby pełnopłatne chorobowe, a powyżej tej liczby – 80 proc. Inni zastanawiali się, czy można precyzyjnie wskazać, co jest chorobą związaną z wykonywaną pracą, a co nie. – Jeśli funkcjonariusz przemarznie na patrolu i zachoruje na grypę, ale trzy dni po służbie, to czy wtedy będzie miał 100 czy 80 proc. chorobowego? – dociekał Ludwik Dorn (SP). Problematyczna może być także kwestia chorób na tle psychicznym, np. u żołnierzy wracających z misji.

Zmiany nie spodobały się także przedstawicielom Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerskiego. – Projekt oceniamy negatywnie. Służba żołnierzy to nie jest zwykła praca, lecz bardziej misja. Prosimy o wyłączenie wojskowych z tej ustawy – mówił kmdr Banaszewski, zastępca przewodniczącego Konwentu.

Posłowie PO bronili projektu ustawy. – Oczywiście służba to nie jest zwykły zawód lecz misja. Jednak po latach spotkań z kadrą dowódczą wiem, że zwolnienia lekarskie są sporym problemem. Dowódcy zauważyli, że zachorowań jest więcej w czasie, gdy mają się odbyć ćwiczenia na poligonie – mówiła posłanka Renata Butryn (PO).

Jerzy Budnik (PO) zauważył, że problem istnieje od lat, ale politycy nie mieli dość odwagi, by spróbować go rozwiązać. – Weźmy też pod uwagę żołnierzy, którzy muszą więcej pracować, bo ich koledzy są wiecznie na zwolnieniach lekarskich – podkreślała posłanka Bożena Sławiak (PO). Z kolei wiceminister Stachańczyk mówił, że pracownicy cywilni skarżą się na nierówne traktowanie. – Jeśli panuje epidemia grypy i zachoruje pracownik cywilny oraz jego kolega z pokoju – mundurowy, to jeden dostaje 80 proc. chorobowego, a drugi 100 proc. Cywile skarżą się, że to jest nie w porządku – dodał Piotr Stachańczyk.

Prace nad projektem ustawy ruszą po sejmowych wakacjach.


Ile chorują służby mundurowe?

Średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego funkcjonariusza w 2011 r. wyniosła: w Straży Granicznej – 28 dni, w Policji – 23 dni, w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – 20 dni, w resorcie obrony narodowej – 18 dni (w odniesieniu do żołnierzy), w Biurze Ochrony Rządu – 16 dni, w Służbie Więziennej – 14 dni, w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego – 14 dni (w odniesieniu do funkcjonariuszy), 9 dni (w odniesieniu do żołnierzy), w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – 19 dni, w Państwowej Straży Pożarnej – 8 dni, w Agencji Wywiadu – 11 dni.

Podobne trendy utrzymały się w 2012 r. W pierwszym półroczu ubiegłego roku średnia absencja chorobowa przypadająca na jednego funkcjonariusza wyniosła w Policji – 10 dni, w Straży Granicznej – 13 dni, w Państwowej Straży Pożarnej – 6 dni, w Biurze Ochrony Rządu – 8 dni, w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – 9 dni, w Agencji Wywiadu – 6 dni, w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – 11 dni, w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego – 6 dni, w Służbie Więziennej – 7 dni, w resorcie obrony narodowej – 10 dni.

Tak jest w innych państwach

Żołnierze w Belgii i Luksemburgu otrzymują podczas zwolnienia lekarskiego 100 proc. uposażenia, ale potrąca im się część dodatku żywnościowego. W Danii, Grecji, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Rumunii żołnierze otrzymują 100 proc. należnego uposażenia. Na Litwie żołnierze otrzymują 100 proc. uposażenia za 2 pierwsze dni zwolnienia, 40 proc. uposażenia za 3 do 7 dni zwolnienia i 80 proc. powyżej 7 dni zwolnienia. Na Łotwie żołnierz otrzymuje 100 proc. uposażenia do 10 dni zwolnienia i 80 proc. od 11. dnia zwolnienia lekarskiego. W Czechach żołnierze otrzymują 60 proc. uposażenia za pierwsze 3 dni zwolnienia lekarskiego oraz 100 proc. za kolejne dni.

Źródło: uzasadnienie do projektu ustawy.
JT

autor zdjęć: Karolina Prymlewicz

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1375715520
~apolityczny - zawsze śmieszyła mnie taka dziecinna postawa. Odmrożę sobie uszy. w państwowej "firmie " to możesz jeszcze tak "mówić" . W prywatnej - jak były manager- powiedziałbym tak. Nie wracaj , twoją pracę wykonają inni.
C1-7E-25-56
~apolityczny
1375315020
i niech wtedy na zwolnieniu do mnie zadzwonią z pracy bym coś im wyjaśnił albo jeszcze lepiej coś zrobił i odesłał mailem. Niedoczekanie
7A-65-94-17
~scoobydoopoznan
1375100640
~Storm -bycie Żołnierzem wiąże się z elitarnością. Jak kogoś często atakuje katar to nie musi być - koniecznie- w tej grupie zawodowej. Latem nie ma kataru i wiele osób zbiera truskawki w Holandii.
C1-7E-25-56
~Storm
1375038840
Cóż, w mojej jednostce jak chorujesz to nie licz na przedłużenie kontraktu. Nie ważne że chcesz wyleczyć schorzenie nabyte przez ciężką pracę właśnie w czasie służby. Zakaz odnoszenia kontuzji, zakaz chorowania i leczenia czegokolwiek. A lekko nie jest, 4 poligony w ciągu roku i mnóstwo okazji nie tylko na złapanie przeziębienia. Sam powinienem iść na zabieg kolana. Ale jak to zrobię będę właśnie tym "złym" żołnierzem, z którego można zrezygnować w pierwszej kolejności. Kasa nie jest tu najważniejsza... Ale to to już jest jak się ocenia ludzi na L4 według własnej miarki.
DB-7C-61-9B
~Marcinek
1374759300
Czyli jak ktoś daje z siebie 120% możliwości, to jest dobrze, ale jeśli dostanie urazu to trzeba ciąć pieniądze i najlepiej wyprzeć się takiego "złego" żołnierza !
36-E0-72-94
~scoobydoopoznan
1374756900
Zaboli tych, którzy do wojska chodzą tylko po wypłatę . Ile mają płacone posłowie za nieobecność ? p.s. Ilu obecnie Polaków rozumie słowo Etos ?
82-1C-CC-27

Oczy na Kijów
 
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Polsko-litewskie konsultacje
Posłowie o efektach szczytu NATO
Formoza. Za kulisami
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Operacja „Wschodnia zorza”
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
RBN przed szczytem NATO
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Spadochroniarze na warcie w UE
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Jak usprawnić działania służb na granicy
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Za zdrowie utracone na służbie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Z parlamentu do wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Feniks – następca Mangusty?
Jaki będzie czołg przyszłości?
„Operacja borelioza”
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Szpital u „Troski”
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Lotnicy pamiętają o powstaniu
„Armia mistrzów” – sporty walki
Sejm podziękował za służbę na granicy
Partyzanci z republiki
Most III, czyli lot z V2
Włoski Centauro na paryskim salonie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Londyn o „Tarczy Wschód”
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Olimp gotowy na igrzyska!
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
International Test
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
The Suwałki Gap in the Game
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Hala do budowy Mieczników na finiszu
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Nie wierzę panu, mister Karski!
Na ratunek… komandos
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO