moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Pułaski” wśród znakomitości

Fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” to ósmy okręt, który trafił na kolekcjonerską dwuzłotówkę. To ostatnia moneta z serii wybitej przez Narodowy Bank Polski. Jej wodowanie odbyło się w Gdyni. Podczas imprezy można było m.in. zwiedzić port wojenny, wybrane okręty Marynarki Wojennej.

Film: Reporterzy MW


Emisja monet z wizerunkami polskich okrętów rozpoczęła się w ubiegłym roku. Do tej pory na dwuzłotówki trafiły m.in. historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica”, zaginiony podczas drugiej wojny światowej okręt podwodny ORP „Orzeł”, a także kuter rakietowy ORP „Gdynia”, który w momencie podniesienia bandery ze względu na unikatową technologię był jednostką ściśle tajną. Ostatnio do tego grona dołączył pierwszy okręt pozostający w czynnej służbie – ORP „Lublin”. – Każda z monet została wyemitowana w 800 tysiącach egzemplarzy. Mają wartość kolekcjonerską, ale też można nimi płacić – podkreśla Paweł Kuk z Narodowego Banku Polskiego. Jak zapewniają pracownicy NBP, dwuzłotówki cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza na Wybrzeżu.

Kolekcja została oficjalnie zamknięta. W Gdyni odbyło się uroczyste wodowanie ósmej, ostatniej monety – tym razem z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”.


Mieszkańcy Trójmiasta i turyści mogli wejść na pokłady czterech okrętów: fregat rakietowych ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko”, a także okrętów ratowniczych OORP „Lech” i „Zbyszko”. Na chętnych czekał też krótki rejs holownikiem Marynarki Wojennej. Na nabrzeżu sprzęt zaprezentowali marynarze m.in. z Grupy Nurków Minerów i 43 Batalionu Saperów. Na kolekcjonerów czekało też specjalnie stoisko wymieniające tradycyjne dwuzłotówki na monety z okrętami.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Może odeprzeć atak zarówno z powietrza, wody, jak i spod powierzchni morza. Jest wykorzystywana przede wszystkim do osłaniania transportów morskich oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. – Służące w naszej marynarce fregaty zostały zbudowane przeszło 30 lat temu. Amerykanie przekazali nam je na przełomie wieków – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak z biura prasowego Marynarki Wojennej. 15 marca 2000 roku na pierwszym z nich załopotała biało-czerwona bandera. Okręt stał jeszcze w amerykańskim porcie i nosił nazwę USS „Clark”. Po sprowadzeniu do Polski został przemianowany na „Pułaskiego”.


Potem w dziejach jednostki było jeszcze co najmniej kilka momentów zwrotnych. – Za takie uznałbym na pewno szkolenie w Plymouth, które przygotowywało załogę do służby w Siłach Odpowiedzi NATO, no i dwie misje, które nastąpiły potem – zaznacza kmdr ppor. Paweł Werner, p.o. dowódcy ORP „Gen. K. Pułaski”. W skład zespołu SNMG-1 polska fregata weszła w 2006 i 2008 roku. Operowała na Morzu Śródziemnym oraz Morzu Czarnym.

– Pod względem rozwiązań technicznych i warunków bytowych to jeden z najlepszych okrętów na świecie. Jest bardzo manewrowy. Czasem marynarze półżartem porównują go do dużej motorówki. Ponieważ został zbudowany głównie z myślą o oceanach, doskonale sprawdza się podczas sztormów – wylicza kmdr ppor. Werner i dodaje, że fregatę spotkało niezwykłe wyróżnienie: – Na okolicznościowe monety trafiają zazwyczaj osoby niezwykłe, znakomitości. A my znaleźliśmy się z tymi znakomitościami w jednym szeregu. To dla nas duży zaszczyt.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, archiwum MW

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Honor weteranom misji!
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wojna w świętym mieście, epilog
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Przysięga w Limanowej
Ameryka daje wsparcie
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO