moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katorżnik dla niepełnosprawnych

W ubiegłym roku Leszek Bohl startował na wózku w Biegu o Nóż Komandosa i Maratonie Komandosa. Postanowił udowodnić, że wraz ze swoimi kolegami może rywalizować na ekstremalnej trasie przełajowej. Dopiął swego. W podtoruńskim Osieku odbył się w miniony weekend pierwszy Katorżnik dla Niepełnosprawnych.


– Trasa biegu liczyła w sumie 10 kilometrów i podzielona była na dwa pięciokilometrowe etapy. Na pierwszym musieliśmy pokonać ciężkie podjazdy w lesie z kątem pochylenia 30 procent oraz tor przeszkód, a na drugim ścigaliśmy się na szutrowej drodze – mówi Leszek Bohl, główny inicjator zawodów w Osieku. Impreza odbyła się w ramach V Kamus Cross for The Beatles Nordic Walking, a jej współorganizatorem był Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Zawody patronatem objął komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu płk Aurelisz Chyleński.

W pierwszej edycji Katorżnika dla Niepełnosprawnych wzięło udział trzech zawodników na wózkach. Zwyciężył najbardziej doświadczony z nich Leszek Bohl (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec), drugi był Maciej Drożdżal (WKB Meta), a trzeci Paweł Święcicki (Alfa Sport Toruń). Maciej Drożdżal ma profesjonalny sprzęt do ścigania dzięki dużej pomocy lublinieckiej Mety i jest jedynym w Polsce zawodnikiem, który z obustronnym porażeniem mózgowym startuje w zawodach na wózkach. – Sport pozytywnie wpływa na Maćka. Widzę, że udział w zawodach pozwolił mu nabrać większej wiary w siebie – podkreśla st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, wiceprezes Mety. – Na zawodach ulicznych z pewnością usłyszeliby większe brawa za swój wysiłek, ale ci zawodnicy nie potrzebują oklasków, a twardego sprawdzianu. Dla nich ważniejsze jest to, że zdołają pokonać tak ciężką trasę – dodaje.

– Zawody przełajowe dla niepełnosprawnych na wózkach to świetny pomysł. Oni też szukają dla siebie wyzwań, a nie wszyscy mogą konkurować z zawodnikami ścigającymi się od kilku lat. Myślę, że imprezy dla niepełnosprawnych, które organizuje i współorganizuje Meta, są zdecydowanie bliższe byłym żołnierzom, niż ściganie się na ulicy. Nasze mają swój charakter, wojskowe podłoże i różnią się skalą trudności od tamtych – dodaje st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński.

– Imprezę udało się zorganizować dzięki pomocy Wojska Polskiego. Instytucje cywilne powinny brać z tego przykład, że wojsko pomaga niepełnosprawnym uprawiać sport – podkreśla Leszek Bohl.

Po imprezie w Osieku ma jeszcze jeden powód do zadowolenia. – Po WKB Meta i JWK w Lublińcu do zacnego grona przyjaciół sportu niepełnosprawnych dołączyła kolejna instytucja wojskowa: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Pułkownik Chyleński pomoże nam stworzyć profesjonalną sekcję strzelecką oraz obiecał pomoc przy organizacji kolejnych imprez biegowych z II Katorżnikiem dla Niepełnosprawnych na czele – mówi Leszek Bohl, który pracuje jako informatyk w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu.

Po udanym debiucie Katorżnika dla Niepełnosprawnych druga edycja tej imprezy ma być przeprowadzona z większym rozmachem. – Z pułkownikiem Chyleńskim i przewodniczącym Rady Miasta w Toruniu uzgodniliśmy, że w 2014 roku zorganizujemy zawody dla około 50 osób, w tym dla niepełnosprawnych na zwykłych wózkach, które nie są przystosowane do udziału w imprezach sportowych – zdradza plany na przyszły rok Leszek Bohl.

szus

autor zdjęć: CSAiU

dodaj komentarz

komentarze


Polskie MiG-29 dla Ukrainy
 
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Poznaj wojsko i jego ofertę
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Cegiełka na morzu
NATO patrzy na wschód
O pomocy dla Ukrainy
Śmierć niegodna oficera
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Kryzysowe lekcje z granicy
Młot na dyktatora
Polskie Patrioty mają już pociski
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
VIS na misję
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Air Policing piątej generacji
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
Wschodni klucz
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Wysokość, adrenalina i narty
Celne oko strzelców CWZS-u
Śladem profesjonalistów
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Geografia odstraszania
Rajd przez fabrykę
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Karą mogła być tylko śmierć
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Biały Dom o polskich MiG-ach
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Strategicznie o rekrutacji
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Snowboardowy duet na medal
Po wojnie będę szczęśliwy
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
Przetarcie przed manewrami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO