moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oto ekstremalni komandosi

Kapral Łukasz Kreft i „Moris” zostali triumfatorami najbardziej ekstremalnego biegu rozegranego w ramach IV Biegu Morskiego Komandosa pamięci generała broni Włodzimierza Potasińskiego. Obaj zwyciężyli w kategorii hard na dystansie 21 km. Bieg drużynowy wygrali marynarze przed zespołem z 16 Batalionu Powietrznodesantowego i ekipą złożoną z zawodników z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Policji.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Bieg w kategorii hard rozegrano w dwóch turach. W pierwszej na trasę wyruszyło 103 zawodników, a w drugiej 59. Kapral Łukasz Kreft z Komendy Portu Wojennego w Gdyni zameldował się na mecie po 3 godz. 30 min i 7 s biegu. Wygrał, mimo iż nadłożył dodatkowo około czterech kilometrów. – Nastawiłem się na zwycięstwo i nie przeszkodziło mi zrealizować planu wydłużenie trasy. Było ciężko, ale pokazałem, że jestem mocny. Ostatniego rywala wyprzedziłem już niedaleko mety – mówi uradowany zwycięzca pierwszego biegu. Drugi był Piotr Żuławski (z czasem: 3 godz. 30 min 53 s), trzeci – st. szer. Michał Wiącek z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (3.39,32).

W drugiej turze triumfował „Moris” z Gdyni. Bardzo ciężką trasę pokonał w czasie poniżej trzech godzin – 2.56,40. Drugi był zeszłoroczny zwycięzca imprezy „Harpi” (Mirosław Pobikrowski). Do zwycięzcy stracił 19 min 7 s. Natomiast jako trzeci wbiegł na metę „Bagienny Biegacz” (Daniel Stroiński) – uzyskał czas 3 godz. 22 min 43 s.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

W rywalizacji drużynowej o zwycięstwo walczyło 12 teamów: jedenaście czteroosobowych i jeden trzyosobowy. Zespoły biegły z imitującą moździerz drewnianą belką. Ważyła ona aż 20 kilogramów. Marynarze wbiegli na metę po 4 godz. 4 min 6 s biegu. W zwycięskiej ekipie kierowanej przez st. mar. Pawła Lisowskiego (z 13 Dywizjonu Trałowców / ORP „Czajka”) pobiegli: Sławomir Majsner (pracownik wojska), mar. Maciej Szurmiej (43 Baza Lotnictwa Morskiego) i st. mar. Remigiusz Dłoniak (13 Dywizjonu Trałowców / ORP „Czajka”). Drugie miejsce zajęli starsi szeregowi z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa: Marcin Grącki, Piotr Bystrzycki, Krzysztof Chomicz i Paweł Kowalik. Żołnierze z „Czerwonych Beretów” biegli 4 godz. 17 min 35 s. Na trzeciej pozycji – z czasem 4 godz. 20 min 33 s –  finiszowali zawodnicy z Wrocławia.

W kategorii sprint na dystansie ok. 12 km pierwsze miejsce zajął Maciej Kasjan (z wynikiem 1 godz. 20 min 45 s), drugie Jakub Przygodzki (1.23,05), a trzecie Michał Brukwicki (1.32,12).

W IV Biegu Morskiego Komandosa żołnierze ścigali się na odcinkach wytyczonych na plaży, w morzu, w korytach potoków, kanałach melioracyjnych i burzowych, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i na terenie Adventure Park Gdynia, gdzie zlokalizowano metę. W Adventure Park, który powstał na terenie po dawnym torze motocrossowym, zawodnicy mieli do pokonania przeszkody wysokościowe i zasieki. Zjeżdżali również z ponad trzydziestometrowej zjeżdżalni do bajorka. Największym wyzwaniem na całej trasie było chyba jednak przebrnięcie przez blisko 450-metrowy kanał burzowy biegnący pod jednym z centrów handlowych i szeroką ulicą.

Biegacze startujący w konkurencji drużynowej, podobnie jak zawodnicy rywalizujący w dwóch turach biegu hard, dystans półmaratonu musieli pokonać w pełnym umundurowaniu polowym z plecakiem obciążonym ciężarem 4,5 kg. Na dodatek zawodnicy z kategorii hard biegli jeszcze z gumową atrapą karabinka szturmowego. Ułatwione zadanie mieli jedynie sprinterzy. Rywalizowali na krótszej trasie o dystansie ok. 12 km. Biegli w pełnym umundurowaniu, ale zamiast butów wojskowych mogli założyć sportowe. Specjalsi z Formozy w tym roku przygotowali jeszcze trudniejszą trasę do pokonania niż w zeszłym i zapowiadają, że w 2014 roku będzie jeszcze więcej niespodzianek.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~mm
1378064460
sprinterzy mogli biec na sportowo..sam tak biegłem
19-7A-C3-96

Więcej pieniędzy na nagrody
 
Nowe AWACS-y dla NATO
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Najdłuższa noc
Kiedy na kwalifikację?
Solo w FA-50
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wojsko pomoże Słoweńcom
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Fiński debiut w Sojuszu
Rozkaz do „Burzy”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Narodziny polskich sił morskich
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
„Sokół” wylądował
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Pierwszy polski Homar
Armia Polska w drodze do Europy
Witkacy – piąty wieszcz?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biały wywiad nie zawiódł
Wojsko wraca do Babimostu
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Śmiertelny wypadek żołnierza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Laureaci cyberkonkursu MON
Abramsy jadą na ukraiński front
Polski dzień strzelania w Rumunii
Szef MON-u o planach obrony kraju
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Sojusz z branżowym liderem
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ekspresowa pomoc
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
PKW Orlik gotowy na misję
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Pług” idzie na śmierć
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Zanim wyruszą do Bagdadu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Podchorążowie świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO