moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oto ekstremalni komandosi

Kapral Łukasz Kreft i „Moris” zostali triumfatorami najbardziej ekstremalnego biegu rozegranego w ramach IV Biegu Morskiego Komandosa pamięci generała broni Włodzimierza Potasińskiego. Obaj zwyciężyli w kategorii hard na dystansie 21 km. Bieg drużynowy wygrali marynarze przed zespołem z 16 Batalionu Powietrznodesantowego i ekipą złożoną z zawodników z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych i Policji.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

Bieg w kategorii hard rozegrano w dwóch turach. W pierwszej na trasę wyruszyło 103 zawodników, a w drugiej 59. Kapral Łukasz Kreft z Komendy Portu Wojennego w Gdyni zameldował się na mecie po 3 godz. 30 min i 7 s biegu. Wygrał, mimo iż nadłożył dodatkowo około czterech kilometrów. – Nastawiłem się na zwycięstwo i nie przeszkodziło mi zrealizować planu wydłużenie trasy. Było ciężko, ale pokazałem, że jestem mocny. Ostatniego rywala wyprzedziłem już niedaleko mety – mówi uradowany zwycięzca pierwszego biegu. Drugi był Piotr Żuławski (z czasem: 3 godz. 30 min 53 s), trzeci – st. szer. Michał Wiącek z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (3.39,32).

W drugiej turze triumfował „Moris” z Gdyni. Bardzo ciężką trasę pokonał w czasie poniżej trzech godzin – 2.56,40. Drugi był zeszłoroczny zwycięzca imprezy „Harpi” (Mirosław Pobikrowski). Do zwycięzcy stracił 19 min 7 s. Natomiast jako trzeci wbiegł na metę „Bagienny Biegacz” (Daniel Stroiński) – uzyskał czas 3 godz. 22 min 43 s.

Film: Jacek Szustakowski/ portal polska-zbrojna.pl

W rywalizacji drużynowej o zwycięstwo walczyło 12 teamów: jedenaście czteroosobowych i jeden trzyosobowy. Zespoły biegły z imitującą moździerz drewnianą belką. Ważyła ona aż 20 kilogramów. Marynarze wbiegli na metę po 4 godz. 4 min 6 s biegu. W zwycięskiej ekipie kierowanej przez st. mar. Pawła Lisowskiego (z 13 Dywizjonu Trałowców / ORP „Czajka”) pobiegli: Sławomir Majsner (pracownik wojska), mar. Maciej Szurmiej (43 Baza Lotnictwa Morskiego) i st. mar. Remigiusz Dłoniak (13 Dywizjonu Trałowców / ORP „Czajka”). Drugie miejsce zajęli starsi szeregowi z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa: Marcin Grącki, Piotr Bystrzycki, Krzysztof Chomicz i Paweł Kowalik. Żołnierze z „Czerwonych Beretów” biegli 4 godz. 17 min 35 s. Na trzeciej pozycji – z czasem 4 godz. 20 min 33 s –  finiszowali zawodnicy z Wrocławia.

W kategorii sprint na dystansie ok. 12 km pierwsze miejsce zajął Maciej Kasjan (z wynikiem 1 godz. 20 min 45 s), drugie Jakub Przygodzki (1.23,05), a trzecie Michał Brukwicki (1.32,12).

W IV Biegu Morskiego Komandosa żołnierze ścigali się na odcinkach wytyczonych na plaży, w morzu, w korytach potoków, kanałach melioracyjnych i burzowych, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i na terenie Adventure Park Gdynia, gdzie zlokalizowano metę. W Adventure Park, który powstał na terenie po dawnym torze motocrossowym, zawodnicy mieli do pokonania przeszkody wysokościowe i zasieki. Zjeżdżali również z ponad trzydziestometrowej zjeżdżalni do bajorka. Największym wyzwaniem na całej trasie było chyba jednak przebrnięcie przez blisko 450-metrowy kanał burzowy biegnący pod jednym z centrów handlowych i szeroką ulicą.

Biegacze startujący w konkurencji drużynowej, podobnie jak zawodnicy rywalizujący w dwóch turach biegu hard, dystans półmaratonu musieli pokonać w pełnym umundurowaniu polowym z plecakiem obciążonym ciężarem 4,5 kg. Na dodatek zawodnicy z kategorii hard biegli jeszcze z gumową atrapą karabinka szturmowego. Ułatwione zadanie mieli jedynie sprinterzy. Rywalizowali na krótszej trasie o dystansie ok. 12 km. Biegli w pełnym umundurowaniu, ale zamiast butów wojskowych mogli założyć sportowe. Specjalsi z Formozy w tym roku przygotowali jeszcze trudniejszą trasę do pokonania niż w zeszłym i zapowiadają, że w 2014 roku będzie jeszcze więcej niespodzianek.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~mm
1378064460
sprinterzy mogli biec na sportowo..sam tak biegłem
19-7A-C3-96

Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ryś” z laserem
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO