moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zespół bojowy zdał egzamin

Żołnierze Taktycznego Zespołu Bojowego przeszli ostatni sprawdzian przed wyjazdem do Afganistanu. Na poligonie w Świętoszowie ćwiczyli m.in. strzelanie, ochronę bazy, wykrywanie improwizowanych ładunków wybuchowych. Podczas szkolenia pancerniaków odwiedzili afgańscy żołnierze, którzy będą z nimi współpracować.

Taktyczny Zespół Bojowy, który w październiku wyjedzie do Afganistanu, będzie główną siłą uderzeniową XIV zmiany. Tworzą go żołnierze batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Ostatni test przed misją pancerniacy zdawali na poligonie w Świętoszowie.

Podczas działań ogniowych żołnierze ćwiczyli strzelanie, musieli też wydostać się z przygotowanej na nich zasadzki, wykrywać i neutralizować improwizowane ładunki wybuchowe. Egzaminowi poddana została także sekcja strzelców wyborowych.

Wiele czasu żołnierze poświęcili na ćwiczenia związane z ochroną bazy. Scenariusz jednego z zadań był oparty na  wydarzeniach, jakie rozegrały się 28 sierpnia, gdy rebelianci zaatakowali bazę Ghazni, w której stacjonują Polacy. Żołnierze musieli odeprzeć pozorowany szturm i ostrzał talibów.

Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

Dowódcy sprawdzali, czy podwładni działają zgodnie z przyjętymi procedurami np. podczas wzywania wsparcia powietrznego i pomocy Medevac. Sprawdzono także wyposażenie, uzbrojenie oraz niezbędne dokumenty każdego żołnierza. Ppłk Tomasz Biedziak, szef szkolenia świętoszowskiej brygady, podkreśla, że każda misja jest inna i nawet doświadczeni żołnierze nie mogą popadać w rutynę.

Pancerniaków w czasie certyfikacji odwiedziła w Świętoszowie delegacja Armii Narodowej Afganistanu z dowódcą 3 Brygady ANA płk. Mohammadem Haidar Nikpai.  Afgańscy dowódcy stacjonują w prowincji Ghazni i właśnie z nimi będą współpracowali Polacy. Im także przekażą odpowiedzialność za bazę, ponieważ XIV zmiana będzie ostatnią w Ghazni. Od maja 2014 roku polscy żołnierze będą stacjonowali jedynie w bazie przerzutowej w Bagram.

– Wszystkie strzelania oraz działania taktyczne żołnierze wykonali na piątkę. Bez żadnych zastrzeżeń i obaw możemy lecieć do Afganistanu – mówi ppłk Michał Rohde, dowódca Taktycznego Zespołu Bojowego.

Następnym testem przygotowania do misji będzie ćwiczenie „Bagram”. Wówczas przeegzaminowane zostanie dowództwo oraz sztab XIV zmiany polskiego kontyngentu. Dowódcą XIV zmiany będzie gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej, a żołnierze ze Świętoszowa będą stanowili jej główną siłę.

XIV zmiana rozpocznie operację „Powrót do domu”. Do Afganistanu wyjedzie tym razem tysiąc wojskowych – czyli o ośmiuset mniej niż służy tam obecnie. Mniejsze będą także pododdziały bojowe odpowiadające za bezpieczeństwo w bazie i jej okolicach. Zmieni się ich struktura i system dowodzenia. Taktyczny Zespół Bojowy nie będzie miał już odrębnego stanowiska dowodzenia TOC (Tactical Operation Center). Jego plutony będą współpracowały bezpośrednio ze stanowiskiem dowodzenia polskich sił zadaniowych.

W misji samodzielną grupę powietrzną wystawi 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Z kolei pododdział rozpoznawczy stworzą żołnierze z 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego. W skład XIV zmiany wejdzie także zespół operatorów i specjalistów wsparcia z Wojsk Specjalnych, około 20 żandarmów, oficerowie wojskowej prokuratury oraz służb specjalnych. Za zaopatrzenie będą odpowiadać logistycy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Pomoc medyczną zapewni 40-osobowy personel z Wojskowego Szpitala Polowego z Bydgoszczy.

Na przełomie kwietnia i maja 2014 roku Polacy przestaną wykonywać zadania operacyjne w prowincji Ghazni i całkiem opuszczą tamtejszą bazę wojsk koalicji.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1379187660
A ja wam nie zaliczam. 1. Taktyka - panowie (może to na potrzebę materiału filmowego) ale zdecydowanie trzymacie się za blisko siebie. jeden zabłąkany granat - czy to moździerzowy czy to z RPG i trzech leży. 2. Środki rozpoznania- jeżeli to jest batalion. Powinny być minimum 3 pojazdy wyposażone w wysuwane do 5 m.b. głowice elektrooptyczne np : GS-2UM lub GS20-2DNL. p.s. lornetką to w 2013 roku możecie sobie sąsiadkę pooglądać... .
F9-66-6A-55

Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gunner, nie runner
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO