moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstało Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego

Agnieszka Petelicka, żona zmarłego generała Sławomira Petelickiego, chce pomagać byłym żołnierzom Wojsk Specjalnych i ich rodzinom oraz pielęgnować pamięć o mężu. Dzisiaj, w dniu urodzin twórcy GROM-u, oficjalnie rozpoczęło działalność stowarzyszenie. – To pośmiertny hołd oddany mojemu mężowi – mówiła.


Uroczysta inauguracja działalności Stowarzyszenia im. gen. Sławomira Petelickiego odbyła się w Akademii Obrony Narodowej. Twórcę Jednostki Wojskowej GROM wspominał między innymi jego wieloletni przyjaciel gen. Gromosław Czempiński: – To była nietuzinkowa postać, wierzę, że tylko ktoś tak zdecydowany i bezkompromisowy mógł stworzyć GROM – mówił.

Działalność Stowarzyszenia oficjalnie zainaugurowała Agnieszka Petelicka, żona generała. – Żył GROM-em, dla wielu żołnierzy był jak ojciec. Kiedy rozmawiam z jego przyjaciółmi, słyszę, że wciąż w uszach dźwięczy im motto „Siła i Honor” – mówiła wdowa. – To stowarzyszenie jest pośmiertnym hołdem, który mu składamy.


Do Stowarzyszenia należy już 15 osób, m.in. byli żołnierze GROM, przyjaciele i znajomi generała. Najbliższe plany organizacji to utworzenie funduszu dla byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych, prowadzenie terapii dla rodzin żołnierzy wyjeżdżających na misje, organizowanie szkoleń przygotowujących do świadczenia usług detektywistycznych czy ochroniarskich. Przyjaciele gen. Petelickiego planują  też m.in. zorganizować obóz historyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży oraz grę uliczną „Śladami cichociemnych”.

Podczas inauguracji wręczono pamiątkowe statuetki Stowarzyszenia m.in. pośmiertnie ministrowi Krzysztofowi Kozłowskiemu, który pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, gdy gen. Petelicki tworzył GROM; ministrowi Pawłowi Grasiowi, rzecznikowi rządu Donalda Tuska, który w 2007 roku przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych, ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz gen. bryg. Piotrowi Patalongowi, dowódcy Wojsk Specjalnych. Certyfikaty honorowego członkostwa  Stowarzyszenia otrzymali: płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u, płk Sławomir Berdychowski, dowódca jednostki AGAT, płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy, oraz płk Mirosław Krupa, dowódca jednostki NIL. 

Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego wspólnie z Aeroklubem Warszawskim  organizuje piknik lotniczy, który odbędzie się w sobotę i w niedzielę na warszawskim Lotnisku Babice. Poza pokazem kunsztu pilotów, wystawą samolotów historycznych i współczesnych, będzie można również zobaczyć desant żołnierzy Wojsk Specjalnych z samolotu CASA. Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie: http://bemowo-on-air.com.pl

***

Gen. Petelicki od 1969 roku był oficerem wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pracował w ambasadach PRL-u w Nowym Jorku i w Sztokholmie. W latach 1987–1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, potem przez rok doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek. 13 lipca 1990 roku dzięki determinacji gen. Petelickiego powstała jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Żołnierze formacji zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Generał dowodził GROM-em do 1995 roku.

Potem na krótko został pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM-u w grudniu 1997 roku. Po konflikcie z ówczesnym ministrem, koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim, w 1999 roku został odwołany. Zarzucono mu m.in. złamanie ustawy o zamówieniach publicznych.

Wówczas też gen. Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem (m.in. w firmie Ernst and Young). Był też współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM. 16 czerwca 2012 roku, jak później ustaliła prokuratura, generał zastrzelił się w garażu swojego domu. Miał 66 lat.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Wiesław
1639472040
Dzień dobry, jestem z Golubia-Dobrzynia i zainteresowała mnie postać generała Sławomira Petelickiego i jednostki GROM, którą stworzył. Zakupiłem wszystkie książki, które wychwyciłem poprzez Internet mówiące o Generale i jednostce GROM. Z zawodu jestem bibliotekarzem od roku 1989 i do dzisiaj ten zawód wykonuję jako nauczyciel bibliotekarz. Będę bardzo zainteresowany każdą informacją o temacie wspomnianym powyżej. Służbę wojskową odbywałem w latach 1978-1980, i uzyskałem specjalizację saper-miner, wychodząc z wojska ze stopniem starszy kapral. Moim marzeniem jest zaprosić przedstawiciela jednostki GROM do swojego miasta na spotkanie przede wszystkim z młodzieżą. Z poważaniem i pozdrowieniem, Wiesław Dąbek
44-24-D6-3F

Na straży nieba
 
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO