moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pewne pieniądze na nowe uzbrojenie

Polska armia do 2022 r. wyda 91,5 mld złotych na nowy sprzęt i uzbrojenie. Dziś rząd przyjął program w tej sprawie przygotowany przez resort obrony narodowej. Dzięki temu pieniądze na programy modernizacyjne polskiego wojska, niewydane w danym roku budżetowym, nie przepadają, lecz przechodzą na lata następne.


– Rada Ministrów ustanowiła dzisiaj wieloletni program „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej SZ RP w ramach programów operacyjnych”. Uchwała potwierdza na szczeblu rządu konkretne priorytety modernizacji armii zawarte w 14 programach operacyjnych. Programy te będą realizowane do 2022 roku – napisał Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, na Twitterze.

Ministerstwo Obrony Narodowej, które dzięki Ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej ma zagwarantowane, że co roku z budżetu państwa na potrzeby Sił Zbrojnych RP ma być przekazywana suma wynosząca 1,95 proc. PKB, od kilku lat zwraca pieniądze, których nie wykorzystało na zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia.

– Dzieje się tak dlatego, że przepisy nakazują każdemu z ministerstw, w tym również MON, „zerowanie” resortowych budżetów z końcem roku i zwracanie do kasy państwa pieniędzy niewykorzystanych na wydatki majątkowe, m.in. zakupy nowego uzbrojenia – wyjaśnia kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Resort obrony, który przygotował wieloletni „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013–2022” (w tym dokumencie zawarty jest harmonogram zakupów sprzętu i uzbrojenia, m.in. śmigłowców, okrętów dla Marynarki Wojennej, systemów obrony powietrznej i antyrakietowej, bezzałogowców itp.), od dawna zabiegał o to, by pozwolono mu elastyczniej dysponować pieniędzmi.

12 września Komitet Rady Ministrów zaakceptował założenia programu „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych”, który nie tylko określa, jakie są kluczowe programy operacyjne (modernizacyjne) dla naszych Sił Zbrojnych, ale również definiuje ich budżet (zadaniowy) do 2022 roku. Dziś rząd przyjął ten dokument.

Dla MON i polskiej armii ujęcie modernizacji technicznej w rządowy program ma dwie zalety. Po pierwsze, możliwe będzie „przesuwanie” środków finansowych z danego programu modernizacyjnego, które nie zostaną wydane w danym roku budżetowym, na lata następne. Po drugie, zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o finansach publicznych, ujęcie programów operacyjnych w rządowy program gwarantuje, że pieniądze na niego przeznaczone nie zostaną wydane na coś innego (art. 173 Ustawy o finansach publicznych – Środki z budżetu państwa przeznaczone na finansowanie programów wieloletnich nie mogą być, z zastrzeżeniem ust. 2, wykorzystane na inne cele).

„Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych” zostaną ujęte w projekcie Ustawy budżetowej na 2014 rok.

Wśród priorytetów określonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz premiera Donalda Tuska w listopadzie 2011 roku zapisanych w Planie Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022 należy wymienić następujące kluczowe programy operacyjne:

1. System obrony powietrznej – w ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- przeciwlotnicze zestawy rakietowe średniego zasięgu WISŁA;
- przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu NAREW;
- samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD;
- przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe GROM/PIORUN;
- przeciwlotnicze systemy rakietowo-artyleryjskie bliskiego zasięgu PILICA;
- zdolne do przerzutu trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne SOŁA/BYSTRA.

2. Śmigłowce wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP – w ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- śmigłowce wielozadaniowe- transportowe;
- śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze SAR;
- śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych;
- śmigłowce uderzeniowe;
- śmigłowce do przewozu pasażerów VIP.

3. Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki – C4ISR – w ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- Zintegrowane Systemy Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki, integrujące systemy rozpoznania, rażenia ogniowego i logistyki;
- Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia;
- wozy dowodzenia i wozy dowódczo-bojowe oraz system monitorowania położenia wojsk własnych w pododdziałach wyposażonych w KTO ROSOMAK;
- taktyczne systemy transmisji danych;
- rozwój i modernizacja systemu obrony przed cyberatakami.

4. Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych.

5. Zwalczanie zagrożeń na morzu – w ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- okręty podwodne nowego typu;
- niszczyciele min KORMORAN II;
- okręt patrolowy w wersji podstawowej ŚLĄZAK;
- okręty obrony wybrzeża MIECZNIK;
- okręty patrolowe z funkcją zwalczania min CZAPLA;
- okręt rozpoznania elektronicznego DELFIN;
- okręt wsparcia działań połączonych MARLIN;
- okręt ratowniczy RATOWNIK;
- pływająca stacja demagnetyzacyjna MAGNETO;
- nadbrzeżny dywizjon rakietowy Marynarki Wojennej (NDR MW);
- rakiety NSM dla NDR MW

6. Rozpoznanie obrazowe i satelitarne - w ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- BSP mini oraz BSP mini pionowego startu;
- BSP krótkiego zasięgu oraz BSP pionowego startu krótkiego zasięgu;
- BSP średniego zasięgu;
- BSP klasy operacyjnej (MALE);

7. Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza – TYTAN.

8. Modernizacja wojsk rakietowych i artylerii – w ramach programu pozyskiwane będą m.in.:
- moduły dywizjonowych 155 mm armato-haubic KRAB wraz z inteligentną amunicją;
- moduły dywizjonowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR;
- moduły ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych KTO-M120 RAK;
- radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego LIWIEC;
- Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem "TOPAZ" dla modułu ogniowego WR-40 LANGUSTA.

9. Symulatory i trenażery.

10. Samolot szkolno-treningowy AJT.

11. Samoloty transportowe - w ramach programu zostaną zakupione kolejne samoloty transportowe C-295M oraz samoloty transportowe M-28.

12. Kołowe Transportery Opancerzone ROSOMAK.

13. Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE.

14. Rozpoznanie patrolowe – w ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze;
- pojazdy rozpoznawcze dla pododdziałów dalekiego rozpoznania;
- mobilne bezzałogowe pojazdy rozpoznawcze;
- informatyczny system zbierania, analizy i dystrybucji informacji
- zautomatyzowany system zbierania, gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze

~patriot
1402284360
Mówi się, że obrona powietrzna jest najpilniejsza i najważniejsza, to się zgadza, tylko dlaczego zakup tych systemów tak długo trwa ? Potencjalny wróg nie będzie czekał, aż zakończą się kilkuletnie przetargi !
B4-2F-9C-1C
~ryszard56
1388957700
dodać trzeba,że potrzebne nam są okręty podwodne typu DELHFIN prod NIEMIECKIEJ,niszczyciele rakietowe TYP 45 prod.ANGIELSKIEJ,desantowce FRANCUSKIE,korwety typ GAWRON,helikoptery to najnowsze APHACZE,NALEŻY POWRÓCIĆ DO PROGRAMU SCORPION,POTRZEBNE NAM SĄ samoloty pionowego startu,prace nad wlasnym bojowym lasere,dzialem kinetycznym,budowa własnych sputników szpiegowskich,likwidacja stref ekonomicznych--pozdrawiam
8E-10-57-45
~Polak
1385491920
Generalnie, najważniejszym czynnikiem w obronie .. w naszej sytuacji geopolitycznej, jest skuteczny system przeciw rakietowy i przeciw lotniczy, bez tego .. nie mamy szans przy ewentualnym konflikcie z naszym wschodnim sąsiadem, bo jak się domyślamy tylko on wchodzi w rachubę. Nie będę wymieniał z nazwy. Nie rozumiem, dlaczego nie ma wsparcia naszych sił powietrznych, bo te transportowce to .. nie kły, nam potrzeba przynajmniej 200 F16 .. bądź podobnej klasy myśliwców. Także .. pododdziały przeciw pancerne.. i to sporo, by wyeliminować przewagę ilościową .. sił pancernych przeciwnika.
B1-3E-B8-81
~mmm
1381175160
ja bym zakupił 1 baterje dalekiego zasięgu .
99-EF-62-51
~scoobydoopoznan
1379502780
~asimo2 i ~maron - z pustego i Salomon .. . dajcie Wietnamczykom sprzęt za 80 mld dol to zobaczysz co zrobią. Dla mnie tabela w/w jak na 92 mld jest za szeroka . ale nawet połową z tego można coś zrobić. byle trzymało się to koncepcji. Nie musimy kupować tego seriami. należy wdrażać i przede wszystkim szkolić Żołnierzy. Na dzień dzisiejszy 1 bateria THAAD to za dużo + 4 w pełni wyszkolone załogi ale przy napięciu 3 będą dobre. Łatwiej dowieźć baterię 2-5 dni niż wyszkolić obsługę. W realnym budżecie musimy utrzymywać zdolność operowania na wszystkich płaszczyznach działań bojowych. Od zestrzeliwania satelitów szpiegowski do rozpoznawania min pod stopą Żołnierza. tylko tak armia w xxI wieku ma znaczenie.
F9-66-6A-55
~asimo2
1379453100
Jeszcze niedawno mówiono o 130 mld złotych (np. tu: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/5744?t=Minister-okreslil-kierunki-rozwoju ) .... ciekawe gdzie podziało się 38,5 mld ?
8F-E4-3F-18
~maron
1379450640
Brawo,91,5 mld do wydania na nowy sprzęt. Tylko co sie stało z sumą 135 mld o której jeszcze nie tak dawno mówiono. Podejrzewam że i tych pieniędzy nie będzie patrząc jak z roku na rok jest obcinany budżet MON a ustawowe 1,96 % PKB jest tylko na papierze
BE-FE-E0-45
~scoobydoopoznaN
1379447880
Co do 1 punktu. potrzebujemy w centralnej Polsce 1 baterię typu THHAD i to jako pierwszą. Jeżeli mamy mieć przewagę decyzyjno- informacyjną na naszym terenie. W pierwszych minutach konfliktu należy wyeliminować wrogie środki rozpoznania. myślę tu o satelitach : "szpiegowskich" , komunikacyjnych, oraz używanych do naprowadzania głowic MIRV. Używać ją można do pozostałych celów np. do niszczenia będzie droższa ale da istotne możliwości. Ciężko będzie nam prowadzić jakiekolwiek działania na ladzie jeżeli potencjalny oponent będzie wszystko widział.
F9-66-6A-55
~scoobydoopoznaN
1379440800
Brakuje mi porządnego frontowego BWP do szturmowania pozycji klasy NAMER i lekkiego, szybkiego do oskrzydleń typu CV90. Odpuściłby sobie podpunkt 5 z wyjątkiem NSM. śmigłowce uderzeniowe -drogie lepiej kupić BSL. Punkt 1 najpilniejszy ale 3 najważniejszy.
F9-66-6A-55

Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowe Oscary przyznane!
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO