moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ułani na krakowskich błoniach

Miłośnicy polskiej jazdy odtworzyli obozowisko kawaleryjskie z okresu międzywojennego. Zwiedzający mogą oglądać pokazy wyszkolenia ułanów, władania białą bronią oraz filmy o tematyce kawaleryjskiej. W niedzielę odbędzie się defilada, która nawiąże do parady zorganizowanej w tym samym miejscu w 1933 roku.Obóz kawaleryjski na podkrakowskich łąkach, który powstał na początku września, odwiedzają codziennie setki osób. Tylko w niedzielę 15 września było ich ok. 10 tysięcy. – Rano odbywają się tu zajęcia edukacyjne dla uczniów. Wieczorami i w weekendy przychodzą mieszkańcy miasta – opowiada Jakub Czekaj z zarządu Związku Stowarzyszeń Federacja Kawalerii Ochotniczej, który zorganizował spotkanie na Błoniach. Związek zrzesza organizacje kultywujące tradycje polskich pułków kawalerii.

W obozowisku odbywa się też kurs dla ułanów, na którym poznają m.in. zasady musztry konnej czyli zespołowego poruszania się grupy jeźdźców. Kurs zorganizowało Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej. - Program zajęć CWKO nawiązuje do tematyki kursów w przedwojennej szkole kawalerii w Grudziądzu – mówi jeden z instruktorów kpt. Robert Woronowicz. Na co dzień kapitan służy w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Prowadzi też zajęcia dla ułanów Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Na zakończenie kawaleryjskiego spotkania odbędzie się wielka parada. W niedzielę 22 września współcześni ułani odtworzą rewię kawalerii, jaka odbyła się w Krakowie 6 października 1933 roku. Defilada została zorganizowana na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego. Miała uczcić 250 rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem. W paradzie wzięło udział 3600 żołnierzy z 12 pułków kawalerii pod dowództwem inspektora armii gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera. „Defilada w kłusie. Trębacze w galopie. Zajeżdżają na swoje miejsca naprzeciw odbierającego defiladę Marszałka. Sztandary chylą się przed panem Prezydentem i Marszałkiem Piłsudskim. Pułki witane były burzą długo niemilknących oklasków i okrzyków” – tak w 1957 roku na odczycie w Londynie wspominał rewię jej uczestnik, płk Kazimierz Plisowski z 14 Pułku Ułanów.


Mieszkańcy Krakowa będą mogli zobaczyć rekonstrukcję parady w najbliższą niedzielę. Około 200 kawalerzystów z 15 stowarzyszeń i organizacji przemaszeruje na Rynek Główny. W samo południe złożą tam meldunek prezydentowi miasta. Potem na Błoniach wezmą udział w wielkiej defiladzie. – Zaplanowano też inscenizację ułańskiej szarży, pokaz musztry konnej i sprawności kawaleryjskiej, finał konkursu władania białą bronią oraz koncert orkiestry wojskowej – wylicza Jakub Czekaj.

Wsparcia przy organizacji krakowskiej rewii udzielili Federacji Kawalerii Ochotniczej m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej i władze Krakowa.

* * * * *

Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Polskiego króla wezwał na pomoc cesarz austriacki Leopold I, kiedy licząca ponad sto tysięcy żołnierzy armia osmańska rozpoczęła oblężenie Wiednia. Pod wodzą Sobieskiego było niespełna 30 tysięcy żołnierzy. Mimo to w bitwie rozbili ogromną armię turecką. W walkach brały udział różne rodzaje wojsk, lecz decydującego uderzenia dokonała kawaleria, wśród której prym wiodła polska husaria. Bitwa zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przestali zagrażać chrześcijańskiej części Europy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Federacja Kawalerii Ochotniczej, Marta Pasternak

dodaj komentarz

komentarze


W obronie wschodniej flanki NATO
 
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO