moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szable dla najlepszych filmów

Białoruska armia pod rządami Aleksandra Łukaszenki, zalety poboru w fińskich siłach zbrojnych, opowieść o powstaniu styczniowym i historia misji z II wojny. Takie filmy zwyciężyły w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Laureaci odebrali nagrody w czasie uroczystej gali w Akademii Obrony Narodowej.


– Festiwal jest świetną formą edukacji obronnej i promocją historii za pomocą sztuki filmowej – podkreślał gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, komendant Akademii Obrony Obronnej w warszawskim klubie akademii podczas gali IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Wojskowych i Historycznych.

Przez pięć dni o nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Szable – rywalizowało blisko 70 filmów z 14 państw m.in. USA, Kanady, Iranu, Serbii, Niemiec, Włoch i Polski. Produkcje walczyły w trzech kategoriach: filmu fabularnego, dokumentalnego i wojskowego. Oceniało je międzynarodowe jury na czele z gen. Lechem Konopką.

– Chcieliśmy swoim filmem uświetnić przypadającą w tym roku 150. rocznicę powstania styczniowego – mówił Przemysław Bednarczyk, reżyser „Roku 1863”, odbierając Złotą Szablę za najlepszy film dokumentalny.

Za całokształt twórczości filmowej uhonorowano Platynową Szablą pisarza, scenarzystę i reżysera Tadeusza Konwickiego. Laureatowi, który z powodu stanu zdrowia nie mógł odebrać nagrody osobiście, wręczono ją w jego ulubionej kawiarni Bliklego w Warszawie.

Tegoroczne festiwalowe propozycje opowiadały zarówno o rozwoju techniki wojskowej, walkach z terroryzmem, jak historii wojen. Jak obiecali organizatorzy festiwalu, część konkursowych filmów będzie można zobaczyć już niedługo w tematycznych kanałach telewizyjnych m.in. w TVP Historia.

***

Do tej pory odbyły się trzy edycje Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w latach 2009, 2011 i 2012. Za każdym razem prezentowano po kilkadziesiąt filmów. Złotą Szablę otrzymały m.in. dokument Kingi Wołoszyn-Świerk „Dziewczęta z Auschwitz", obraz „Yeni Hayat. Prawdziwa historia odważnego i zdeterminowanego człowieka" tureckiego reżysera Ahmeta Gelebiego oraz film fabularny „W ciemności" Agnieszki Holland. W tym roku festiwal zorganizowało Towarzystwo Wiedzy Obronnej i Akademia Obrony Narodowej, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Polska Zbrojna” objęła przedsięwzięcie patronatem medialnym. Projekcjom towarzyszyły ekspozycje sprzętu wojskowego, koncerty, kiermasz militariów i spotkania twórców filmowych.

***

Nagrodzone filmy

Fabularne

Złota Szabla - „Żyvie Bielarus” Krzysztofa Łukaszewicza. Film opowiada o współczesnych losach białoruskiego muzyka rockowego. Bohater za antyrządową działalność trafia do jednostki wojskowej. O panujących tam nieludzkich warunkach pisze na swoim blogu. Film otrzymał też nagrodę rektora AON.

Srebrna Szabla - „Pamiętna noc” Shahram Asadi z Iranu. Historia Daryaqoli Surani, który przyłącza się obrońców Abadanu w czasie pierwszych dni wojny irańsko – irackiej 1980 r. aby chronić swoje miasto przed Irakijczykami.

Brązowa Szabla - „Poległy” Christopha Schulera z Niemiec. Trzech żołnierzy wraca do domu po misji w Afganistanie. Nie umieją się jednak uwolnić od wspomnień i przeżywają śmierć poległego tam kolegi.

Dokumentalne

Złota Szabla – dwie nagrody równorzędne:

„Drugie przejście przez Atlantyk” Domenico Feliciego z Włoch. Historia alianckiej operacji lotniczej w czasie II wojny toczącej się nad Oceanem Atlantyckim.

„Rok 1863” Przemysława Bednarczyka. Fabularyzowany dokument przedstawiający genezę i przebieg Powstania Styczniowego, najdłuższego i najbardziej krwawego z naszych zrywów narodowych.

Srebrna Szabla - ex equo:

„Europa Środkowa idzie na wolność” Mirosława Jasińskiego. Pokazuje Europę w roku 1989. Oglądamy m.in. pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce, upadek muru Berlińskiego i Aksamitną Rewolucję w Pradze.

„Prawdziwe Bękarty Wojny” Min Sook Lee z Kanady. Opowieść o szpiegowskiej misji z czasów II wojny przeprowadzonej przez dwóch amerykańskich ochotników.

Brązowa Szabla - „Krzyżacy” Krzysztofa Talczewskiego. Historia bitwy pod Grunwaldem w 1410 r., w której rycerze polscy i litewscy pokonali siły zakonu krzyżackiego.

Nagroda ufundowana przez ks. biskupa Jerzego Pańkowskiego z Ordynariatu Polowego WP - „Mój dom” Magdaleny Szymków. Losy Polki i Niemki, mieszkających w jednym domu splecione wydarzeniami II wojny światowej.

Wojskowe

Złota Szabla – „Pobór” Irma Nyforsa z Finlandii. Obraz przekonuje, że powszechny pobór do armii jest najlepszym sposobem tworzenia fińskich oddziałów wojskowych i ich funkcjonowania.

Srebrna Szabla - „Armia duchów” Ricka Beyera z USA. Opowieść o działającej podczas II wojny w armii amerykańskiej jednostce, której zadaniem było wprowadzanie wroga w błąd przez tworzenie m.in. atrap czołgów i artylerii.

Brązowa Szabla - „Afganistan – kraj pokoju i mieczy” Petro Zrno z Czech. Ekipa filmowców odwiedza afgańskie prowincje Logar i Wardak i towarzyszy żołnierzom z USA, Czech i Afganistanu walczącym z talibami.

Dyplom Związku Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Military - film „Pilot” Andrzeja Brzozy. Obraz opowiada o płk Włodzimierzu Gedyminie, pilocie myśliwskim z września 1939 r.

AD

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
I zdobyliśmy!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Układ nerwowy Mieczników
„Ta ziemia do Polski należy…”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Armia Andersa w operacji „Honker”
Rajd ku czci saperów
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO