moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe uczelnie rozpoczynają naukę

– Nie ma ważniejszego zadania dla władzy publicznej niż zapewnienie bezpieczeństwa. Do tego potrzebna jest silna i nowoczesna armia – podkreślał premier Donald Tusk podczas wykładu inaugurującego rok akademicki w Akademii Obrony Narodowej.


Najbliższy tydzień w wojskowych uczelniach upłynie pod znakiem inauguracji nowego roku akademickiego. Jako pierwsza uczyniła to dziś rano Akademia Obrony Narodowej. Wykład inauguracyjny wygłosił premier Donald Tusk. Według szefa polskiego rządu na naszych oczach upada mit bezpiecznej Europy, która nie musi łożyć na rozwijanie swoich możliwości militarnych. – Czasami rodzi się wrażenie, że w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wspólną politykę obronną, więcej jest słów niż czynów. Polska jest jednym z tych krajów, które słowa starają się przekuć w realne działania – przekonywał Tusk. Premier mówił o modernizacji polskiej armii. – W ciągu ostatnich pięciu lat, mimo globalnego kryzysu gospodarczego, Polska zwiększyła wydatki na obronność o 30 procent. Żaden inny kraj Unii Europejskiej i NATO nie zanotował wyższego wzrostu. Jest on efektem przemyślenia, wspólnie z wojskowymi, obecnych i przyszłych potrzeb obronnych kraju – wyjaśniał Tusk. Ale, jak dodawał, modernizacja dotyczy nie tylko sprzętu, lecz także ludzi. – Aby skutecznie stawić czoła zagrożeniom w przyszłości, wy musicie być inteligentniejsi i lepiej przygotowani merytorycznie niż przeciwnik – zwrócił się do wykładowców i studentów.

Akademia Obrony Narodowej to jedna z pięciu uczelni wojskowych w kraju, zarazem największa. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. – W ubiegłym roku nasze mury opuściło 2500 absolwentów cywilnych i 1700 żołnierzy. Wszystkie nasze kierunki mają stuprocentowe obłożenie. Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt konferencji naukowych, wykształciliśmy kilkudziesięciu doktorów i profesorów. Uruchomiliśmy Wszechnicę Bezpieczeństwa i Obronności – wyliczał gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant AON. – To potwierdza, że jesteśmy europejskim liderem w kształceniu na potrzeby obronności – podsumował.

Dziś rok akademicki inauguruje także Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. – Indeksy otrzyma przeszło 1700 studentów, którzy rozpoczną naukę na czterech wydziałach – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik uczelni. Po raz pierwszy w historii Akademia Marynarki Wojennej będzie też miała własnych doktorantów. To 35 osób, które będą zdobywały wiedzę w dziedzinie nauk społecznych.

Podczas uroczystości naukowcy z gdańskiej uczelni otrzymają odznaczenia, nagrody ministra obrony narodowej oraz nagrody rektorskie. Zostanie też odsłonięta tablica ku czci studentów Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej (AMW), którzy stracili życie podczas drugiej wojny światowej.

AMW kształci zarówno studentów wojskowych, jak i cywilnych. Pierwsi zdobywają wiedzę na dwóch kierunkach: nawigacji oraz mechanice i budowie maszyn. Drudzy mają do wyboru m.in. bezpieczeństwo narodowe, automatykę i robotykę, a także pedagogikę.

Kolejny rok akademicki inauguruje wspólnie dziesięć wrocławskich uczelni, w tym Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. – Niezależnie od tego 7 października organizujemy swoją własną uroczystość – wyjaśnia mjr Piotr Szczepański, rzecznik WSOWL. Wówczas to wykład inauguracyjny wygłosi szef BBN gen. Stanisław Koziej, będą wręczane medale Komisji Edukacji Narodowej, zostanie też uroczyście otwarta nowa siedziba Instytutu Dowodzenia. – Rok akademicki rozpocznie 1002 studentów. 158 z nich to studenci wojskowi – informuje mjr Szczepański.

Jutro nowy rok rozpocznie Wojskowa Akademia Techniczna. – Uczelnia przeżywa bardzo dobry czas. Zainteresowanie naszą ofertą rośnie – podkreśla płk Wiesław Grzegorzewski, rzecznik WAT. Indeksy odbierze 2892 studentów, w tym 240 wojskowych. Będą oni studiować m.in. informatykę, elektronikę i telekomunikację, budownictwo oraz geodezję i kartografię. Łącznie w murach WAT kształci się blisko 10 tysięcy studentów.

W piątek uroczysta inauguracja czeka Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, czyli popularną Szkołę Orląt. – Nie mamy prawa narzekać. Zainteresowanie naszą ofertą jest większe niż zakładał ministerialny plan – podkreśla ppłk Janusz Chojecki z dęblińskiej uczelni. Także Szkoła Orląt kształci zarówno studentów cywilnych, jak i wojskowych. W tym roku progi uczelni po raz pierwszy przekroczy 62 przyszłych oficerów lotnictwa.                           

Maciej Chilczuk, Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Maciej Śmiarkowski, Maciej Nędzyński

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Orzeł dla bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO