moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Seniorzy poznają marynarkę i morze

Jak się żyje na okręcie podwodnym, dlaczego statki nie gubią się na morzu, na jakie pozostałości ostatniej wojny można natrafić w Bałtyku – tego i jeszcze wielu innych rzeczy dowiedzą się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajęcia rozpoczną się już za dwa tygodnie.


Uczelnia dla seniorów wystartowała w poprzednim roku akademickim. – Na zajęcia zapisało się wówczas 26 osób – wyjaśnia kmdr dr Sławomir Kuźmicki, twórca i opiekun uniwersytetu. Najmłodsi mieli około pięćdziesiątki, najstarsi urodzili się jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku. Część z nich była zawodowo związana z morzem, dla innych tematyka wykładów stanowiła absolutną nowość. Wśród słuchaczy przeważali mężczyźni, ale było też kilka pań. Większość wywodziła się z Trójmiasta, choć zdarzały się wyjątki. – Mieliśmy słuchacza, który na zajęcia dojeżdżał do nas ze Świnoujścia– informuje kmdr dr Kuźmicki.

Na Uniwersytet Trzeciego Wieku wstąpił m.in. 82-letni Bohdan Sienkiewicz, znany dziennikarz, marynista, twórca „Latającego Holendra” i „Dookoła świata” – popularnych przed laty programów Telewizji Polskiej. – Świat i Polska bardzo szybko się zmieniają, kto wie, czy to nie ostatnia szansa, by być blisko Marynarki Wojennej – tłumaczy. – Z rektorem AMW, kontradmirałem Czesławem Dyrczem znam się od lat. Razem pływaliśmy, okrążyliśmy nawet świat. Same wykłady prowadzą znakomici fachowcy. Są one nie tylko ciekawe, ale merytorycznie stoją na bardzo wysokim poziomie – podkreśla Sienkiewicz. Chwali on także zajęcia praktyczne. – Miałem okazję zasiąść do symulatora i wyprowadzać okręt z portu. Prowadzący stwierdził, że na pewno uderzę w falochron. Nie uderzyłem. Dla mnie to dowód, że mogę już zostać dowódcą okrętu – żartuje Sienkiewicz.

Słuchacze UTW uiszczali wpisowe w wysokości 50 złotych, a potem co miesiąc płacili jeszcze po 25 złotych. – Każdy z nich otrzymał indeks i musiał zdobyć zaliczenia zajęć, w których uczestniczył – zaznacza kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej. A tych było całkiem sporo. Seniorzy zdobywali wiedzę z dziedziny m.in. oceanografii, uzbrojenia okrętowego, ratownictwa morskiego oraz ekologii Bałtyku. Mieli okazję zwiedzić okręty należące do 3 Flotylli, zobaczyć jak pracuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, czy też spróbować swoich sił w manewrowaniu jednostką pływającą – rzecz jasna na symulatorze. Teraz przed nimi kolejne wyzwania, bo właśnie rozpoczęli drugi rok studiów. Tym razem czekają ich wykłady poświęcone m.in. zwyczajom i tradycjom okrętowym, historii morskiej sztuki wojennej czy nawigacji. Będą mieli zajęcia w planetarium, a dzięki specjalnemu symulatorowi poćwiczą strzelanie.


Uczelnia jeszcze prowadzi zapisy na pierwszy rok studiów. Pierwsze zajęcia zostały zaplanowane na 26 października. – Na razie zgłosiło się do nas około 20 chętnych – informuje kmdr dr Kuźmicki. – Wśród nich jest osoba z Poznania. Sama podróż do Gdyni i z powrotem zajmie jej pewnie więcej czasu niż spędzi na zajęciach. Ale taka determinacja tym bardziej jest godna podziwu – podkreśla.

Na zajęcia można się zapisywać jeszcze w przyszłym tygodniu w dziekanacie gdyńskiej uczelni.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał we Francji w 1972 roku. Trzy lata później podobna placówka działała już w Warszawie. Liczba uczelni dla seniorów lawinowo zaczęła u nas rosnąć w pierwszej dekadzie XXI wieku. Obecnie w Polsce jest ich przeszło sto. Zrzeszają około 25 tysięcy słuchaczy. Ich główny cel to aktywizacja osób, które zakończyły pracę zawodową i przeszły na emeryturę.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Akademia Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Wszystkie misje AWACS-a
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Przysięga w Limanowej
Mobilne dowodzenie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO